Kémia redoxireakciók kérdés?
„A teljes elektronátmenet ionkötést eredményez.” – ez mit jelent?
Eleve hogy tud csak részleges elektronátmenet történni (és az mit eredményez)?
A két fő kötés amivel foglalkozni fogtok az az ionos és kovalens kötés.
Az ionos kötés esetében az egyik atom átad egy (vagy több) elektront a másiknak, ezt hívjuk teljes elektron átmenetnek. Ez egy pozitív és egy negatív részecskét eredményez. Ezek az ellentétes töltésük miatt összeragadnak. De mondjuk ha feloldjuk őket egy oldószerben ezek a részecskék szabadon eltávolodhatnak egymástól.
Kovalens kötés akkor alakul ki, ha csak részleges elektron átmenet történik. Ilyenkor mind a két atom biztosít egy-egy (vagy több) elektront, ezt a két elektront hívjuk kötő elektronpárnak. Mind a két atom részesül a kötő elektronokból, a sajátjuk részben még mindig hozzájuk tartozik, de részben megkapják a másik atom elektronját, és ugyan ez igaz a másik atomra. A kovalens kötés többek közt abban tér el az ionos kötéstől hogy a részvevő atomok nem tudnak egymástól eltávolodni, csak ha a köztük lévő kötés felszakad.
Az hogy milyen kötés fog kialakulni az a résztvevő elemek elektronegativitásától függ. Ami leolvasható a periódusos rendszerből.
Ha kicsi a különbség akkor kovalens kötés fog kialakulni, amiben a kötő atomok nagyjából egyenlő arányban osztoznak a kötő elektronokon. Ha kicsit a nagyobb a különbség akkor egy úgynevezett poláris kovalens kötés fog kialakulni, ebben az esetben az egyik atom jobban vonzza az elektronokat, így az nagyobb mértékben fog részesülni a kötő elektronpárból. Ezzel kialakítva egy részlegesen negatív és pozitív rész a molekulában.
Ha nagyon nagy a különbség akkor ionos kötés fog kialakulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!