Számoljuk ki, hogy mekkora keresztmetszetű rézvezeték szükséges ahhoz, hogy a 6 kW-os konyhai főzőlap biztonságosan tudjon a hálózatról üzemelni, tisztán ohmos hálózat és terhelés esetén!


Adatok:

• Vezeték hossza: 10 m

• Réz fajlagos ellenállása: 0,0175 Ω 𝑚𝑚^2/𝑚

• Megengedett feszültségesés: 3%

• Hálózat: 230V RMS



2024. jan. 16. 21:14
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Hol akadtál el?
2024. jan. 16. 21:26
 2/6 anonim ***** válasza:
41%
1,32 mm^2
2024. jan. 16. 21:43
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A fogyasztó árama: I=Pn/Un=6000/230=26,1 A

Megengedett százalékos feszültségesés: ε=3%

Megengedett feszültségesés: e=Un·ε/100=230·3/100=6,9 V

A=2·I·ϱ·ℓ/e=2·26,1·0,0175·10/6,9=1,32 mm²

A legközelebbi nagyobb szabványos keresztmetszet: Asz=1,5 mm²

2024. jan. 16. 22:36
 4/6 A kérdező kommentje:
Nekem is ez jött ki csak azt hittem rossz képletet használtam mert olyan vékony kábel nem látszott jónak. Köszönöm!!
2024. jan. 17. 12:10
 5/6 anonim ***** válasza:
41%

Kérdező - a gyakorlatban nem is jó, mert ilyen rövid távra túl nagy a megadott feszültségesés. A kábel érezhetően melegedni fog még akkor is, ha teljesen szabadon van.


A gyakorlatban ekkora teljesítményt már három fázisra lehet szétkötni a normális háztartási tűzhelyeknél, és ilyen keresztmetszetre akkor sohasem juthat 10 ampernél nagyobb igénybevétel.

2024. jan. 17. 12:18
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

5

Igazad van, ekkora áramra, melegedésre az 1,5 mm²-es rézvezeték nem felel meg. Viszont ez egy házi feladat volt, és a kérdésben nem szerepelt az, hogy melegedésre is ellenőrizni kell. Egyébként a 6 kW-os főzőlap eléggé felette van a valóságnak.

2024. jan. 18. 20:33