3 kémia feladatot kaptam házinak de nem igazán értem hogy kellene megoldanom őket. tudnátok segíteni?


A) 7dm3 standard állapotú hidrogéngázt sztöchiometrikus állapotú klórgázzal reagáltatjuk, majd a keletkezett vegyületet vízben elnyelettük.

A keletkezett oldat térfogata 200cm3. Számítsd ki a felhasznált klór térfogatát és a keletkezett oldalt koncentrációját


B) Telített meszes víz 50cm3-e 20cm3 0,150mol/dm3 koncentrációjú kénsavval semlegesíthető. Hány mol/dm3 a telített meszes víz?


C) Készítsen 1 pH-jú 2dm3 térfogatú kénsav oldatot tömény kénsavból. Hány cm3-t kell bemérni tömény savból?



jan. 15. 21:57
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen feladatokban elég, ha elindulsz, amerre tudsz, és majd "menet közben" rájössz, hogy hogyan tovább.

A)

A térfogatból ki tudod számolni az anyagmennyiséget (a mólt) és így - ha tudod a reakcióegyenletet - már az ahhoz szükséges klórgázt is, és a keletkezett hidrogén-klorid (sósavgáz) anyagmennyiségét is, majd abból a koncentrációt is.

n=V/Vm= 7 dm^3 / (24,5 dm^3/mol) = 0,2857 mol. Ugye tudod, hogy a kis n az anyagmennyiség (mól) jele, a nagy V a térfogat jele, és a Vm a moláris térfogat jele, ami 1 mól gáz térfogata -standard állapotban (szobahőmérsékleten [25 °C] és légköri nyomáson [101 300 Pa {Pa=Pascal}])- ami 24,5 dm^3.

A reakcióegyenlet: H2 + Cl2 -> 2 HCl.

Vagyis 1:1 arányban reagálnak (mert azonos vegyértékűek: a hidrogén 1 vegyértékű, és a klór is), tehát 0,2857 mol hidrogén ugyanennyi, vagyis szintén 0,2857 mol klórral reagál, és kétszer ennyi vagyis: 2*0,2857 mol=0,5714 mol sósavgáz keletkezik.

Mivel a gázok térfogata független az anyagi minőségtől (csak az anyagmennyiségtől, nyomástól, hőmérséklettől függ), ezért ugyanannyi klórgáz térfogata is ugyanannyi (azonos állapotban), vagyis klórból is 7 dm^3 kell.

A koncentráció pedig c=n/V, de a térfogatot dm^3-re kell átváltani:

200 cm^3 = 0,2 dm^3.

És akkor c=0,5714 mol / 0,2 dm^3 = 2,857 mol/dm^3.

Ebből még a pH-t is ki tudnánk számolni: pH=-lg(2,857)=-0,456, vagyis erősen savas, hiszen negatív, vagyis 0-nál is kisebb. 0 pH akkor lenne, ha a koncentráció pontosan 1 mol/dm^3 lenne. A tömény sósav koncentrációja a 10 mol/dm^3-t is meghaladja, amelynek pH-ja -1 alatt van! A +1 pH (3. feladat) az 0,1 mol/dm^3-es oxóniumion koncentrációt jelent, de még ez is nagyon savas.

A többi feladatban majd lehet, később segítek. Azt javaslom, hogy 1 kérdésben csak 1 feladatot kérdezz, mert szerintem sokan ezért nem válaszolnak, mert ez így egybe túl sok lenne. Viszont ez érthető volt így?

jan. 16. 15:15
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

B)

Itt először a kénsav anyagmennyiségét (mólját) számoljuk ki, és a reakcióegyenlet alapján megállapítjuk, hogy az hány mól kalcium-hidroxiddal reagál. Persze a mértékegységeket a megfelelőkre váltjuk át:

20 cm^3 = 0,02 dm^3

n=c*V=0,15 mol/dm^3 * 0,02 dm^3 = 0,003 mol.

Ugye tudod, hogy n az anyagmennyiség jele, a c a koncentrációé és a V a térfogaté.

Ca(OH)2 + H2SO4 -> CaSO4 + 2 H2O

Vagyis 1:1 arányban reagálnak a kiindulási anyagok, tehát 0,003 mól kénsav 0,003 mól kalcium-hidroxiddal reagál.

És ez van benne 50 cm^3-ben, ami 0,05 dm^3, vagyis a koncentrációja:

c=n/V=0,003 mol / (0,05 dm^3) = 0,06 mol/dm^3.

Zárójel azért kell, mert a mértékegység (dm^3) is a nevezőben van a mérőszámmal (0,05) együtt.

Vagyis a telített meszes vízben a kalcium-hidroxid koncentrációja az 0,06 mol/dm^3.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet erre is. :)

jan. 16. 22:32
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

C)

Az 1-es pH - ahogy már írtam - azt jelenti, hogy az oxóniumion koncentráció az oldatban 10^-1, vagyis 0,1 mol/dm^3. A kénsav kétértékű sav, ami azt jelenti, hogy molekulánként 2 db – ledisszociálható - hidrogénatomot tartalmaz. Az, hogy ledisszociálható, az azért fontos, mert a foszforossavban, - amelynek képlete: H2[HPO3] - is 3 hidrogénatom van, de csak 2 disszociálható le, így az is csak 2 értékű sav és nem 3. Viszont a foszforsavban, - amelynek képlete H3PO4 -, ott mind a 3 hidrogénatom ledisszociálható, tehát az valóban 3 értékű sav. Tehát a kénsav az egy kétértékű és erős sav, amiből az erős az azt jelenti, hogy a két hidrogénatomjából az egyik az - kerekíthetünk úgy, hogy - 100%-ban ledisszociál, és hidrogénszulfát-ionok (HSO4-) keletkeznek. Viszont a második hidrogénatomok már - kerekíthetünk úgy, hogy - egyáltalán nem disszociálnak le, mert a hidrogénszulfát-ion negatív töltése már eleve vonzza a pozitív töltésű hidrogénionokat, így egy újabb hidrogénion ledisszociálásának már csak elhanyagolhatóan kicsi a valószínűsége. (Ha figyelembe vennék, akkor a savi disszociációs állandókkal [Ka illetve negatív logaritmusa pKa] kellene számolni, de az nagyon bonyolult lenne, és nincs is megadva a feladatban, úgyhogy nem hiszem, hogy ilyen szinten szükség lenne rá.)

Tehát az egyenlet:

H2SO4 + H2O -> HSO4- + H3O+

Vagyis 1 mól kénsav szintén 1 mól oxóniumiont hoz létre.

Tehát ha 0,1 mól az oxóniumion koncentráció, akkor a kénsav – bemérési – koncentrációja is 0,1 mól volt. (A bemérési az azt jelenti, hogy ennyi kénsavat mértünk bele a vízbe, de ott ez szétdisszociált hidrogénszulfát-ionokra és hidrogénionokra, tehát az egyensúlyi koncentrációja már szinte 0, mert – kerekíthetünk úgy, hogy – 100%-ban (mivel erős sav) disszociált állapotban van jelen.)

Az anyagmennyiség az egyenlő a koncentráció és a térfogat szorzata, tehát:

n=c*V=0,1 mol/dm^3 * 2 dm^3 = 0,2 mol, bár ezt fejben is ki tudjuk számolni.

Vagyis 0,2 mol tömény kénsavat kell belemérni annyi vízbe, hogy az össztérfogat – térfogatváltozás után – 2 dm^3 legyen.

Ennek tömege:

m=n*M=0,2 mol * 98 g/mol = 19,6 g

És ennek térfogata, mivel a sűrűsége az 1,83 g/cm^3:

V=m/rhó=19,6 g / (1,83 g/cm^3) = 10,71 cm^3.

És ez a válasz a kérdésre, hogy tehát 10,71 cm^3 tömény kénsavat kell bemérnünk.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

jan. 18. 15:04
 4/6 anonim ***** válasza:
A felsorolt kérdések hanyadik osztályban fordulhatnak elő ?
jan. 28. 20:17
 5/6 A kérdező kommentje:
11. osztályos anyag ez a pár feladat
márc. 13. 16:33
 6/6 anonim ***** válasza:
Köszi!
márc. 13. 19:16