Grtii88 kérdése:

8g kalcium égésekor mennyi kalcium-oxid keletkezik?

2024. jan. 13. 13:32
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez könnyű feladat. Mivel a kalcium és az oxigén is azonos vegyértékű (mindkettő 2 vegyértékű, de most csak az a lényeg, hogy azonos vegyértékű), ezért 1:1 arányban vegyülnek, vagyis a kalcium-oxid képlete: CaO.

Ennek moláris tömege: M(CaO)=40 g/mol + 16 g/mol = 56 g/mol.

Az égés egyenlete pedig:

2 Ca + O2 -> 2 CaO vagyis ugyanannyi (2, de megint nem ez a lényeg) mól kalcium-oxid keletkezik, mint amennyi mól kalciumból kiindultunk.

Most már csak ki kell számolni, hogy 8 g Ca az hány mól, és ennyi mól CaO az hány gramm:

n=m/M=8 g / (40 g/mol) = 0,2 mol

És ennyi CaO tömege:

m=n*M=0,2 mol * 56 g/mol = 11,2 g.

Tehát a kérdésre ez a válasz, vagyis 11,2 gramm kalcium-oxid keletkezik.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. Ha nem, akkor nyugodtan kérdezz még.

2024. jan. 16. 14:49