Valaki segítene infóháziban? (Excel)


"Egy külföldi körútra gyűjtünk. Már van 250 000 Ft-unk, de 3 év múlva összesen 1 200 000 Ft-ra lesz szükségünk. Mennyit kell ehhez havonta félretennünk, ha a bank évi 2%-os kamatot fizet?"


A RÉSZLET(2%/12;3*12;250000;1200000) függvénnyel számoltam, amire -39531 forintot ad ki eredményül, vagyis hogy ennyit kell (elvileg) befizetnünk havonta. Ha viszont matematikailag oldom meg a feladatot, 25169 forint jön ki, és ez utóbbival vissza is ellenőriztem. Emiatt teljesen tanácstalan vagyok.


2023. dec. 14. 22:44
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha már megvan 250000 Ft és összesen szükség van 1200000 Ft-ra, akkor a kettő különbségét kell összegyűjteni: 1200000−250000=950000 Ft-ot. A havonta befizetendő összeg: x. A kamat, k=0,02.

1. év: x(1+k)

2. év: [x(1+k)+x](1+k)=x(1+k)²+x(1+k)

3. év: [x(1+k)²+x(1+k)+x](1+k)=x(1+k)³+x(1+k)²+x(1+k)=950000

Ebből: x=950000/[(1+k)³+(1+k)²+1+k]=950000/(1,02³+1,02²+1,02)=304330 Ft

Ennyit kell havonta betenni a bankba, hogy három év múlva meglegyen az 1200000 Ft.

Excelbe így írd be:

A1 cella:

0,02

B1 cella:

=(1200000-250000)/(1+A1+HATVÁNY(1+A1;2)+HATVÁNY(1+A1;3))

vagy:

=(1200000-250000)/(1+A1+(1+A1)^2+(1+A1)^3)

Ez akkor van így, ha a meglevő 250000 Ft-ot nem teszik be a bankba, vagyis ez nem kamatozik.

2023. dec. 16. 21:55