2.45 dm³ 25 °C-os és 0.1 MPa nyomású klórgáz hidrogénnel való egyesítésével nyert hidrogén- kloridot 100 g vízben elnyeletik. Hány tömeg%-os az így kapott oldat?

Le tudnátok írni a reakciót és a levezetést is? Előre is köszönöm!

2023. dec. 5. 16:48
 1/2 anonim ***** válasza:

Az Avogadro-törvényből következik, hogy minden (ideálisnak tekintett) gáz 1 mólja (szobahőmérsékleten [ami a feladatban is szereplő 25 °C], és légköri nyomáson [ami szintén a feladatban is szereplő 0,1 MPa] 24,5 dm^3 térfogatú. Neked is pont a tizede szerepel, tehát ez 0,1 mól Cl2-t jelent.

Ez ugyanennyi, tehát szintén 0,1 mól H2 gázzal egyesül, mert 1:1 arányban vegyülnek:

Cl2 + H2 -> 2 HCl

Viszont ebből kétszer annyi, vagyis 0,2 mól HCl keletkezik.

Ez lesz az oldott anyag, amelynek tömege a moláris tömegéből kiszámolható, a moláris tömeg pedig a képlet alapján a periódusos rendszer.

M(HCl)=(1+35,5)g/mol=36,5 g/mol.

m=n*M=0,2 mol * 36,5 g/mol = 7,3 g.

Az oldószer pedig a víz és annak tömege 100 g.

Akkor az oldat tömege a kettő összege, ami 107,3 g.

És akkor a tömegszázalék:

m/m%=m(o.a.)/m(o.)*100%=7,3g / (107,3 g) * 100% = 6,8 m/m%

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet.

2023. dec. 8. 03:38
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2023. dec. 10. 14:51