Milyen magasra emelkedik a csőben a víz?

Egy 200 l-es tartály teljesen tele van 20°C-os vízzel. A tartály tetejéhez egy 4,2 cm belső átmérőjű függőleges cső csatlakozik, amelyben kezdetben nincs víz. Milyen magasra emelkedik a csőben a víz, ha a tartályban levő víz 57°C-ra melegszik fel? A víz térfogati hőtágulási tényezője 2, 07 · 10^−4 1/°C, a tartály hőtágulásától tekintsünk el.

2023. dec. 4. 22:58
 1/1 anonim ***** válasza:

Ahhoz, hogy kiszámítsuk, milyen magasra emelkedik a víz a csőben, használhatjuk a víz térfogati hőtágulási tényezőjét és a hőmérsékletváltozást.


Először kiszámítjuk a víz térfogatváltozását a hőmérsékletváltozás alapján. A víz térfogati hőtágulási tényezője 2,07 · 10^−4 1/°C. A hőmérsékletváltozás pedig 57°C - 20°C = 37°C.


A víz térfogatváltozása a következőképpen számítható ki: ΔV = V0 * β * ΔT, ahol ΔV a térfogatváltozás, V0 a kezdeti térfogat, β a térfogati hőtágulási tényező, és ΔT a hőmérsékletváltozás.


A tartály térfogata 200 liter, vagyis 200 000 cm^3. Tehát V0 = 200 000 cm^3.


Aztán behelyettesítjük az értékeket a képletbe: ΔV = 200 000 cm^3 * 2,07 · 10^−4 1/°C * 37°C.


Ezután kiszámítjuk a térfogatváltozást: ΔV = 200 000 cm^3 * 2,07 · 10^−4 1/°C * 37°C = 15,258 cm^3.


A víz térfogatváltozása megegyezik a csőben emelkedő víz térfogatával. A cső belső átmérője 4,2 cm, tehát a sugara 2,1 cm.


Ahhoz, hogy megtudjuk, milyen magasra emelkedik a víz a csőben, meg kell határoznunk a víz magasságát a térfogatváltozás alapján.


A cső sugara 2,1 cm, ami azt jelenti, hogy a cső keresztmetszete körülbelül 13,854 négyzetcentiméter.


A víz magassága a csőben kiszámítható a térfogatváltozás és a keresztmetszet alapján: magasság = térfogatváltozás / keresztmetszet.


Behelyettesítve az értékeket: magasság = 15,258 cm^3 / 13,854 cm^2.


Ezután kiszámítjuk a víz magasságát a csőben: magasság ≈ 1,102 cm.


Tehát a víz körülbelül 1,102 cm magasra emelkedik a csőben, amikor a tartályban lévő víz 57°C-ra melegszik fel.

2023. dec. 5. 01:16