Hova tűnik el a sűritett levegőben tárolt energia?
Üdv.
Elakadtam egy brainstormingommal.
Adott egy gép amely sűritett levegő által hajtott generátorral képez pl elektromos energiát. A generátorba áramló levegő nyomása regulálva van egy stabil értékre.
Tegyük fel hogy a gép 10bar-os nyomáson üzemel és egy tartály táplálja.
Ha van egy liternyi levegő 100-baros nyomáson amit ha összenyomunk a felére kapunk fél liternyi 200bar-os levegőt de mivel a az összenyomásához energiát vittünk be a tárolt levegő energiája is nagyobb annak ellenére hogy a tárolt levegő mennyisége (légköri nyomáson) azonos.
Namost, a teóriám szerint ha 10bar-ra szabályozzuk a tartályból kimenő légnyomást akkor az 1 liternyi 100bar-os levegőből és a fél liternyi 200bar-os levegőből ugyanannyi energiát nyerhetünk ki a generátor segitségével mivel 10bar-a tágitva ugyanolyan mennyiségű levegőt kapunk a az egy és a fél literes tartályból is és a generátorunk ugyanannyi energiát állit elő.
Nade mivel az egy liter mennyiségű levegő térfogatának felezésére (nyomás duplázásra) nem kevés energiát használtunk fel (feltételezem megdupláztuk a levegőben tárolt energiát) hova vész el az adott plussz energia?
Mivel ez egy elméleti kérdés hanyagoljuk a termodinamikai energiaveszteséget a hő miatt stb. (kivéve ha nem hővé alakul a keresett energia)
A gázok energiája a részecskék mozgási energiájának az összege, az meg a hőmérséklettel arányos. Tehát ha ugyanaz a gáz fele akkora térfogaton ugyanakkora hőmérsékletű, akkor ugyanannyi az energiája is. Node akkor mi van, ha visszatágul és közben munkát végez? Hát az van, hogy közben lehűl. Vagy megfordítva, az összenyomástól felmelegszik. Ez ad választ a "hová lesz az összenyomáskor bevitt energia" kérdésére: a hőmérsékletében (ami a részecskék mozgási energiájávala arányos) jelenik meg, ha meg visszahűl, akkor ez az energia átadódik a környezetnek.
A részecskék szintjén úgy történik ez a gyorsulás-lassulás, hogy benyomódó dugattyúról nagyobb sebességgel pattannak vissza a részecskék, mint ahogy nekiütődtek: az mintegy "megüti" őket. Ha gyorsan nyomjuk be, kevesebbszer, de jobban, ha lassan, akkor alig, de sokszor, szóval az mindegy. Távolodó dugattyúról pedig lassabban pattannak vissza.
(Ezért van amúgy hideg a magasban: a felszálló levegő kitágul, így lehűl.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!