Két függvény van amit egyszerűen nem tudom hogy deriváljam, kérlek segítsetek
A függvények: [url= [link]
2023. nov. 26. 11:28
1/3 anonim válasza:
2/3 A kérdező kommentje:
Bocsi a függvények: Figyelt kérdés
h(x) = tg (1-x^2)
i(x) = első alak + második alak - 15
Első alak: Számlálóban 1, Nevezőben másodrendű gyök alatt x ^ 7
Második alak: Számlálóban 3^x nevezőben 2
2023. nov. 26. 14:06
3/3 anonim válasza:
c) Összetett függvény, tehát:
-deriválod a tangenst a szokott módon: 1/cos(1-x^2)^2
-majd az előbbit szorzod a belső függvény deriváltjával: (1-x^2)' = 2x,tehát az eredmény:
1/cos(1-x^2)^2 * 2x, ezt még fel lehet írni 2x/cos(1-x^2)^2 alakban.
d) Egyszerűen tagonként deriválsz;
1. (1/gyök(x^7))' = (x^(-7/2))' = -7/2 * x^(-9/2)
2. ((3^x)/2)' = 3^x * ln(3) / 2
3. (-15)' = 0
Tehát : -7/2 * x^(-9/2) + 3^x * ln(3) / 2 a derivált.