Három dobókockával játszunk. Mennyi az esélye, hogy a dobott számok összege nagyobb, mint 10?


2023. nov. 13. 09:25
 1/3 krwkco ***** válasza:
100%
Kedvező esetek száma/összes esetek száma. Az esetszámokat úgy kell számolni, hogy a dobókockák megkülönböztehetőek. (Akkor is, ha szemre teljesen egyformák. Mert így működik a világ. :-) )
2023. nov. 13. 09:36
 2/3 anonim ***** válasza:
1/2
2023. nov. 13. 10:21
 3/3 krwkco ***** válasza:

#2

"1/2"

Nagyon jó meglátás.

Minden 10 feletti dobásnak van egy kölcsönösen egyértelműen hozzárendelhető 10-es vagy az alatti párja: a,b,c és 7-a,7-b,7-c.

Mert ha a+b+c>10, akkor 7-a+7-b+7-c=21-(a+b+c)<=11 azaz < 10.

Ezért a 10 feletti dobások száma megegyezik a 10-es és az alatti dobásokéval.

2023. nov. 13. 11:16