Egyenes arányosság, fordított arányosság van az alábbiak között vagy nincs ilyen összefüggés?


1 A felénk eegyenletes sebességel mozgó jármű tőlünk mért távolsága és az eltelt idő között.


2 A megvásátolt cukor mennyisége és vételra között.


3 Élőlény életkora és tömege között.


4 Egyenlő úrtartlamú palackok mérete és a palackok száma között adott úrtartalmú gyümölcslé palackozsakor.


5 Az egyenes sebességgel mozgó jármű által megtett út és a közben eltelt idő között.


Köszönöm


2023. nov. 5. 16:07
 1/1 anonim ***** válasza:

Na, most ez az egyenes és fordított arányosság egy végtelenül fontos téma, mert erre épül szinte minden összefüggés, úgyhogy ezt nagyon fontos pontosan megértened!!!

Van egy tágabb meghatározásuk, amit a biológiában lehet használni, de az a matematikában, fizikában, kémiában nem fogadható el, ott a szűkebb értelmű pontosabb definíciókat kell használni rájuk.

Tágabb értelemben lehet mondani, hogy egyenes arányosság áll fent két mennyiség között, ha azonos irányban változik a kettő, vagyis vagy mind a kettő növekszik, vagy mind a kettő csökken. Például a rókák fülmérete és a környezet hőmérséklete, mert a sivatagi rókáknak nagy a fülük, hogy le tudják adni a hőt a sivatag magas hőmérsékletén is. Tehát ha nő a hőmérséklet, akkor a fülméret is nő, ha csökken a hőmérséklet, akkor a fülméret is csökken.

És fordított az arányosság két mennyiség között, ha ellentétes irányban változnak, vagyis ha az egyik növekszik, akkor a másik csökken, mint például a pingvinek testtömege és a környezet hőmérséklete, mert minél hidegebb van, vagyis minél kisebb a hőmérséklet annál nagyobb a testtömeg, hogy több hőt tudjon termelni, és megtartani (a császárpingvin a legnagyobb, és ő él legközelebb a Déli-Sarkhoz, a melegebb éghajlaton élők kisebbek). Tehát ha nő a hőmérséklet, akkor a testtömeg csökken, ha pedig csökken a hőmérséklet, akkor a testtömeg nő.

De a fizikában, kémiában, matematikában ez így már nem elegendő összefüggés.

Ott az egyenes arányossághoz az is kell, hogy ha az egyik mennyiség például 2-szeresére, 3-szorosára, 4-szeresére, stb. változik, akkor a másik mennyiség is PONTOSAN 2-szeresére, 3-szorosára, 4-szeresére, stb. változzon, tehát PONTOSAN UGYANNYI SZOROSÁRA kell, hogy változzon mindkét mennyiség, nem elég tehát hogy mindkettő nő vagy mindkettő csökken.

Mert például ha növelem egy kör átmérőjét, akkor a területe is növekszik, de mégsem arányos a kettő, mert a terület gyorsabban növekszik, mint az átmérő, méghozzá négyzetesen, hiszen a kör területe a sugár négyzetével arányos, vagyis ha a sugár 2-szeresére változik, akkor a kör területe 2^2=4-szeresére nő, ha 3-szorosára változik, akkor 3^2=9-szeresére nő, ha 4-szeresére nő a sugár, akkor a terület már 4^2=16-szorosára változik. Érted?

És ugyanez igaz a fordított arányosságra is, hogy ott pedig ha az egyik mennyiség a 2-szeresére, 3-szorosára, 4-szeresére, stb. növekszik, akkor a másik mennyiségnek nem elég csökkennie, hanem PONTOSAN 1/2-ed részére, 1/3-ad részére, 1/4-ed részére, stb. kell, hogy csökkenjen. Vagyis ahány szorosára változik az egyik, annak pont a RECIPROKSZOROSÁRA változik a másik. (Egy tört reciproka egyszerűen a számláló és a nevező felcserélése, mint mondjuk a 3/4-ednek a 4/3-ad egész számnál pedig 1/az egész szám, tehát mondjuk 5-nek 1/5-öd.) Például a gravitációs erő is csökken a Földtől távolodva, de nem a távolsággal fordítottan arányosan, hanem a távolság négyzetével fordítottan arányosan, mert 2-szer, 3-szor, 4-szer messzebb (1/2)^2=1/4, (1/3)^2=1/9, (1/4)^2=1/16-od részére csökken (és ráadásul a távolságot a Föld középpontjától kell számítani).

Na, most nézzük a konkrét feladatokat:


1 A felénk egyenletes sebességgel mozgó jármű tőlünk mért távolsága és az eltelt idő között.

Nincs ilyen összefüggés. Látszólag a fordított arányosságra emlékeztet, de mivel nem igaz az, hogy 2-szer annyi idő alatt felére csökken a távolság, így ez nem fordított arányosság. Mert ha mondjuk 1 másodperc alatt megtesz 30 métert, akkor 2-szer annyi, vagyis 2 másodperc alatt megtesz 60 métert, de ha 1 kilométerről indul, akkor 1 másodperc múlva 1000-30=970 méterre lesz, 2 másodperc múlva pedig 1000-60=940 méterre, és a 940 az nem a fele a 970-nek.


2 A megvásárolt cukor mennyisége és vételára között.

Na, itt szép egyenes arányosság van, hiszen 2-szer, 3-szor, 4-szer annyi cukor PONTOSAN 2-szer, 3-szor, 4-szer annyiba kerül (kivéve, ha nagy tételre kedvezményt kapsz, de mivel erről nem szól a feladat, vegyük úgy, hogy nem kapsz).


3 Élőlény életkora és tömege között.

Nincs ilyen összefüggés. Amíg növésben van, addig mindkettő növekszik, de már csak azért sem lehet egyenes arányosság, mert az életkor 0-ról indul, a tömeg meg már születéskor sem 0. Felnőtt korban pedig fogyhat is.


4 Egyenlő űrtartalmú palackok mérete és a palackok száma között adott úrtartalmú gyümölcslé palackozáskor.

Na, ez meg szép fordított arányosság, hiszen 2-szer akkora térfogatú palackból feleannyi lesz pont elég ugyanannyi gyümölcslé tárolásához.


5 Az egyenes sebességgel mozgó jármű által megtett út és a közben eltelt idő között.

Ez is szép egyenes arányosság, hiszen állandó sebességgel haladva 2-szer annyi idő alatt pontosan 2-szer akkora utat teszünk meg.


Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2023. nov. 8. 22:28