Milyen okok vezettek a Szovjetuniófelbomlásához? Gazdasági okok: Társadalmi okok: Politikai okok:
Figyelt kérdés
2023. nov. 5. 15:37
1/4 anonim válasza:
Gorbacsov december 25-én televíziós beszédben hivatalosan is lemondott az akkor már de facto nem létező szovjet elnöki tisztségről. A szovjet parlament utolsó ülésére december 26-án került sor, amikor a parlament feloszlatta magát és 1991. december 31-i dátummal kimondta a Szovjetunió megszűnését.A Szovjetunió meggyengüléséhez számos meghatározó esemény járult hozzá a hetvenes évektől kezdve, a legjelentősebb az 1973-as olajválság volt, ami hosszútávon eladósította a pazarló és korszerűtlen, ezért drága nehéziparú kommunista országok gazdaságát. Ehhez jött később a hidegháborús fegyverkezési verseny, mely szintén továbbgyengítette az ekkor már kimerülőfélben lévő Szovjetunió erőtartalékait. Egyes keleti blokkhoz tartozó országban lezajlott események is hozzájárultak az „erjedéshez”, mint 1980-ban a Szolidaritás nevű szakszervezet létrejötte Lengyelországban, de szimbolikus gesztus volt az is, mikor 1978-ban a szintén lengyel Karol Wojtyłát választották meg pápának II. János Pál néven.
2/4 anonim válasza:
Az egyeshez azt is hozzátenném hogy az állandó verseny az Egyesült Államokkal teljesen kimerítette az orosz gazdaságot. Ahogy 1-es is írta például a fegyverkezési verseny, vagy akár a nagyon drága űrprogram. Igaz, a Szovjet Unió legyőzte az Egyesült Államokat benne, és előbb küldtek embert az űrbe, viszont Amerika szállt először Holdra. És míg például az Egyesült Államok az egész világgal kapcsolatban állt, mindenkivel kereskedett, a Szovjet Unió egy tervgazdálkodásos, zártnak mondható piac volt, ami gyengébbnek bizonyult a szabad kapitalista gazdaságoknál.
3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2023. nov. 5. 22:02
4/4 anonim válasza:
Az 1-es és 2-es válaszoló leírta nagyjából az okokat.
Annyi még:
- Gazdaságilag nem bírta a Szovjetunió a versenyt az USA-val
- Háború Afganisztánnal (1979-1989) ott kudarcot vallott a szovjet taktika
az afgánok ellen, szintén a Hidegháború is közre játszott a szétesésben
- Felkelések az Szovjetunión belül ( 1939-Finnország,1956-Magyarország, 1968-Csehország, de tudtommal az ázsiai régiókban is lázadások voltak)
- 1986 04.26. Csernobil atomerőmű katasztrófa
- Hibás gazdasági és politikai döntések a Szovjetunió vezetői részéről (Lenin,Sztálin,Hruscsov időszaka)
Szovjetunió (1917-1991) Gorbacsov beszéde 1991
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!