Van ez a hatványazonosság, amire alapozva próbáltam megoldani a házifeladatot:

(a^x)^y = a^(x*y)


A házifeladat a következő volt:

8^x + 2^x = 130


Levezetésem:

8^x + 2^x = 130

(2^3)^x + 2^x = 128 + 2

2^(3x) + 2^x = 2^7 + 2^1 |szig. mon.

3x + x = 7 + 1

4x = 8

x = 2


A levezetés nem kell, azóta már megtudtam a megoldást, csak nem értem, hogy az enyém miért nem jó - ellenőrzés során nyilván láttam, hogy az x=2 nem lesz jó.


Ilyen feladatoknál miért nem jó az én próbálkozásom? Ha a 2 hatványa van a jobb oldalon, akkor sem jön ki.


2023. okt. 26. 16:24
 1/5 anonim ***** válasza:
Először azt indokold meg, hogy szerinted miért jó így, aztán könnyebb megmagyarázni, hogy miért gondolod rosszul.
2023. okt. 26. 16:35
 2/5 anonim ***** válasza:

Összeadásnál nem hagyhatod el a hatvány alapot.


Pl azért, mert a hatványozás a szorzás "rövidítése" az összeadáshoz az ég világon semmi köze nincs.

De elég, ha megjegyzed, hogy ilyen mávelet nincs, hogy

a^x + a^y = a^z akkor nem igaz, hogy a+y=z.


A helyes folytatás az, ha 2^x = a-t helyettesítesz.


8^x + 2^x = 130

(2^3)^x + 2^x = 130

(2^x)^3 + 2^x = 130

a^3 + a = 130 harmadfokú egyenletet kell megoldani, a>0 alaphalmazra.

2023. okt. 26. 16:44
 3/5 anonim ***** válasza:

a^3 + a = 130

a^3 + a - 130 = 0

a^3-5a^2+5a^2-25a+26a-130=0

a^2(a-5)+5a(a-5)+26(a-5)=0

(a-5)(a^2+5a+26)=0


a=5


2^x=5


x=ln5/ln2

2023. okt. 26. 17:06
 4/5 anonim ***** válasza:
Akkor hagyhatod el az alapokat, ha az egyenlet két oldalán egy-egy azonos alapú hatvány kifejezés van.
2023. okt. 26. 17:08
 5/5 anonim ***** válasza:
Sem a 7, sem az 1 hatvány nem ismeretlen, mindkettő konstans. De már a 130 is konstans volt. Nem érződik, hogy ha a te logikád szerint a 130-at felírjuk 2 hatványaként, akkor az nem 8 lenne?
2023. okt. 27. 01:36