Ki oldaná meg,számításokkal leírva? a.a protonok száma 10g neonban b.az elektronok száma 0,2 g mol magnéziumban c.a molekulák 9 g vízben d.a kloridionok száma 0,25 molaluminium-kloridban


2023. okt. 21. 13:27
 1/3 anonim ***** válasza:
Mi nem érthető ebben? Ha érted mit fejez ki az Avogadro-szám, gyerekjáték az egész.
2023. okt. 21. 15:57
 2/3 anonim ***** válasza:

Ugye az a–c) az izotóp-összetételtől is függ. Ha pontosak akarunk lenni, akkor egyértelműsíteni kell. De, mondjuk, a „sztenderd” összetételekkel számolva:

a) N_A*m/M_Ne*Z_Ne = (6,02214076e23 1/mol)*(10 g)/(20,1797(6) g/mol)*10 = 2,98426(9)e24 [1].

b) N_A*m/M_Mg*Z_Mg = (6,02214076e23 1/mol)*(0,2 g)/(24,3053(13) g/mol)*12 = 5,94650(32)e22 [2].

c) N_A*m/M_víz = (6,02214076e23 1/mol)*(9 g)/(18,01528(33) g/mol) = 3,00851(5) [3].

d) N_A*n*x = (6,02214076e23 1/mol)*(0,25 mol)*3 = 4,51660557e23, ahol x a kloridionok aránya az alumíniumionokhoz képest az összegképletben [4].


[1] [link] physics.nist.gov Compositions Ne

[2] [link] physics.nist.gov Compositions Mg

[3] [link] enwp.org/Water

[4] [link] enwp.org/Aluminium_chloride

2023. okt. 21. 23:40
 3/3 anonim ***** válasza:

Két észrevétel az előző válaszhoz, hogy a c)-nél lemaradt az exponens:

3,00851(5)e23,

és a d)-nél az alumínium-klorid csak magas hőmérsékleten áll AlCl3 monomerekből, mert amúgy gáz és folyadék állapotban Al2Cl6 dimereket képez, így lehet, hogy inkább

(6,02214076e23 1/mol)*(0,25 mol)*6 = 9,03321114e23

a helyes válasz. (A kristályrácsban pedig már 12 kloridion van egy elemi cellában…)

2023. okt. 25. 22:36