Segítene valaki ebben az elektronika feladatban?


Az ismeretlen feszültségű generátor feszültségét és teljesítményét kellene kiszámolni, de nem értem. Előre is köszönöm a segítséget.


[link]



2023. okt. 19. 12:39
 1/2 anonim ***** válasza:

Első lépésként összevonod az egymás melletti, azonos árammal átjárt ellenállásokat:

10+12=22

12+8=20

16+14 = 30

22+24=46, majd felrajzolod ezt az új, egyenértékű áramkört.


Felveszel két áramot, I1, I2,

I=I1+I2=0,5

20 = I1*22 + I*20

X = I2*30 + I*20 + I2*46

Ez 3 egyenlet, 3 ismeretlen (X feszültség, I1, I2 áram) tehát megoldható, megoldod. X az egyik kérdés, a teljesítménye pedig X*I2

2023. okt. 19. 13:45
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem kell ide háromismeretlenes egyenlet.

Összevonod a sorosan kapcsolt ellenállásokat:

Baloldalon R1=10+12=22 Ω

Középen: R2=12+8= 20 Ω

Jobboldalon a kérdés szempontjából mind a négy ellenállás összevonható: R3=16+14+24+22=76 Ω

Az R2 ellenálláson eső feszültség: U2=IR2=0,5·20=10 V

A R1 ellenálláson folyó áram: I1=(Ug1−U2)/R1=(20−10)/22=0,4545 A

A felső csomópontot tekintve, ez az áram folyik oda be, onnan pedig elfolyik I=0,5 A. Ennek alapján a jobboldali hurokban folyó áram (ez folyik a jobboldali generátoron is):

I3=I−I1=0,5−0,4545=0,04545 A

Ennek iránya a felső csomópontba befelé mutat. A jobboldali generátor feszültsége:

Ug2=U2+I3R3=10+0,04545·76=13,4542 V

Pontosabban több tizedest figyelembe véve Ug2=13,4545 V

A jobboldali generátor teljesítménye: Pg2=Ug2·I3=13,4545·0,04545=0,612 W

2023. okt. 19. 20:19