Ebben az elektronika feladatban tud segíteni valaki!?


Egy párhuzamos RLkörben a tekercs induktivitása 0,5H, és ohmos ellenállása100.

Számítsa ki az impedanciát, az egyes elemekre eső effektív feszültségeket, a fáziskésést és az effektív áramerősséget, ha az effektív kapocsfeszültség 6V, és a frekvencia 50Hz!



2022. ápr. 24. 13:03
 1/1 anonim ***** válasza:

A tekercs reaktanciája: X=ωL=2πfL

Az impedancia: Z=1/[√(1/R²+1/X²)]

A párhuzamos kapcsolás miatt az ellenállásra és a tekercsre is UR=UL=U=6 V effektív értékű feszültség kerül.

Az ellenálláson folyó áram effektív értéke: IR=U/R

A tekercsen folyó áram effektív értéke: IL=U/X

Az eredő áram effektív értéke e kettő vektoriális eredője: I=√(IR²+IL²)

A fázisszög a feszültség és az eredő áram közötti szög. Az ellenállás árama fázisban van a feszültséggel, ezért a fázisszög az ellenálláson folyó áram és az eredő áram közötti szög. Ezek alapján a fázisszög koszinusza:

cosφ=IR/I

IR=U/R és I=U/Z, melynek alapján a fázisszög:

cosφ=Z/R

φ=arc cos(Z/R)

Vagy számolható így is:

φ=arc tg(IL/IR)=arc tg(R/X)

Remélem ezek után már menni fog.

2022. ápr. 24. 22:45