Különböző nevezőjű két tizedes törtek, legkisebb közös többszörös hozásánál egyszerűbb megoldás?

Azokat kérdezem akik jártasak matematikában azon belül a törtekben. Amikor például különböző nevezőjű két tizedes törtek összeadásánál a közös nevezőt úgy számolom ki, hogy megkeresem a legkisebb közös többszöröst. Pl.: 11/24+2/16= 192 lesz a közös nevező. És az lenne a kérdésem, hogy van-e egyszerűbb, gyorsabb megoldás ennél. Rengeteg idő elmegy azzal mire megtalálom a legkisebb közös többszöröst a két tizedes törteknél. Dogánál ez nem praktikus. Köszi a segítséget.

2023. szept. 20. 12:15
 1/10 anonim ***** válasza:
Ötletem nincs, hogy hogy jött ki neked legkisebb közös többszörösnek a 192, mivel a 48 a legkisebb..
2023. szept. 20. 12:21
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen tényleg utána számoltam és 48 a legkisebb. De vannak olyan számok ahol rengeteg számig elkel menni, hogy meglegyen a legkisebb közös többszörös.
2023. szept. 20. 12:25
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt vedd át a szorzótáblát, ugyanis akkor jobban rááll majd a szemed arra, hogy az adott példában a nyolcas táblázat számai szerepelnek, és innen már hamar megvan a 48.

Másrészt ha direkt szívas számok vannak, akkor nincs mese, le kell bontanod a számokat a szorzóikra. De egyébként szeirntem meg az is egy tök gyors módszer, ha nem foglalkozol vele, mi lehet a közös, ha nem áll rá a szemed magától, hanem összeszorzod a két számot és azt veszed az új nevezőnek, mert abból baj nem lehet.

2023. szept. 20. 12:26
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként van egy ilyen azonosság:


(x;y) * [x;y] = x*y


Vagyis két szám legnagyobb közös osztójának és legkisebb közös többszörösének szorzata megegyezik a két szám szorzatával. Esetünkben:


(16;24) = 8

16 * 24 = 324


Tehát ennek kell teljesülnie:


8 * [16;24] = 324, innen pedig [16;24] = 48.


Kétjegyű számoknál annyira nem bonyolult a legnagyobb közös osztót megtalálni.

2023. szept. 20. 12:27
 5/10 anonim ***** válasza:
#3, csak annyiban lehet baj, hogy a tanár a legegyszerűbb alakját kéri a törtnek, akkor még vissza kell osztogatnia, amit szintén nem biztos, hogy észrevesz.
2023. szept. 20. 12:28
 6/10 A kérdező kommentje:
2/98+7/23=2254 a nevező! Dogánál ezt,hogy fogom kiszámolgatni? Nem lesz rá elég idő.
2023. szept. 20. 12:38
 7/10 A kérdező kommentje:
#3 "összeszorzod a két számot és azt veszed az új nevezőnek, mert abból baj nem lehet" ez egy jó javaslat
2023. szept. 20. 12:39
 8/10 anonim ***** válasza:

#7, én azt hittem, hogy arra törekszel, hogy a lehető legkisebb közös nevezővel számolj... A nevezők összeszorzása mindig működik (bizonyos esetekben az adja meg a legkisebb közös nevezőt), cserébe a végén a legtöbb esetben egyszerűsíteni kell.


Ajánlom figyelmedbe a pillangómódszert, az még esetleg érdekelhet téged.

2023. szept. 20. 12:50
 9/10 anonim ***** válasza:
Egyébként a 98-nak és a 23-nak nincs az 1-en kívül közös osztójuk, ezért a két szám szorzata fogja a legkisebb közös nevezőt adni.
2023. szept. 20. 12:51
 10/10 A kérdező kommentje:
Tehát ha nincsen közös osztójuk akkor akkor azt így is úgy is a pillangó módszerrel lehet csinálni? Máshogy nem is lehet, ez mondjuk logikus. Azt hiszem akkor le esett. Ha van közös osztó akkor két féle módon találhatjuk meg a közös nevezőt: a legkisebb közös többszörösével, pillangó módszerrel. Ha nincs közös osztó akkor meg csak egy módszerrel lehet: a pillangó módszerrel (vagyis két nevező összeszorzásával)
2023. szept. 20. 13:02