Hogyan kell ezeket a fizika példákat megoldani?


1.Súrlódásmentes talajon lévő kiskocsit 59 N erővel húzunk. A kiskocsi tömege 9900 g, a rajta ülő gyerek tömege 37.7 kg. Mekkora vízszintes irányú erővel hat a gyerek a kiskocsira?


2.Asztalon nyugvó testhez vízszintes kötéllel egy csigán keresztül 13.0 kg tömegű, talaj felett lógó testet kapcsolunk, aminek hatására a rendszer 1.9 m/s2 gyorsulással a talaj felé mozog. Mekkora az asztalon lévő test tömege? (A kötél nyújthatatlan.)

Itt 55.42 kg jött ki nekem.


3.Asztalon nyugvó 9900 g tömegű testhez vízszintes kötéllel egy csigán keresztül 9.0 kg tömegű, talaj felett lógó testet kapcsolunk. Mekkora a kötélben ébredő erő? (A kötél nyújthatatlan.)

Itt 44,14 N jött ki.


4.Két összekötött test az asztalon nyugszik. Az asztal széléhez közelebbire vízszintesen kötelet kötünk, majd arra csigán keresztül egy 2.7 kg tömegű testet akasztunk. Mennyi a rendszer gyorsulása, ha az asztal széléhez közelebbi test tömege 2.5 kg, a másiké 2900 g? (A kötél nyújthatatlan.)

Ez végképp nem ment...


2010. okt. 16. 14:20
 1/9 anonim ***** válasza:

1.) Newton 2. törvényéből számolunk. A gyaerek és a kocsi azonos gyorsulással mennek.

F=59N

m=9900g

m'=37,7kg

-----------

a=F/(m+m')=P/m' ebből: P=(m'/(m+m'))*F=0,79 N.


2.) Jó a megoldás.

3.) Rossz. K=47,124 N a helyes megoldás.

4.) A talajon nyugvó testek legyenek rendre: m1, m2, a lógó test m3. tömegűek.

m3 test csigán át az m2-höz csatlekozik kötéllel. Ebben a kötélben K2 erő ébred. m1 és m2 között levő kötélszakaszban K1 erő ébred.

m3=2,7 kg.

m2=2,5 kg.

m1=2,9 kg.

Mozgásegyenletek:

m3g-K2=m3a

K2-K1=m2a

K1=m1a.

--------------

Összeadjuk az egyenleteket, ekkor a kényszererők kiesnek:

m3g=a(m1+m2+m3)

ebből: a=m3g/(m1+m2+m3)=3,33 m/sec^2.

A kötélerők:

K1=9,67N

K2=18,00N.

2010. okt. 16. 22:04
 2/9 anonim válasza:
Kedves Villanykörte ! Én is köszönöm a segítséget! Jade
2010. okt. 24. 18:31
 3/9 Andzsy88 válasza:

1: Egyszerű aránypárral is megoldható a feladat! Az előző képlet is jó,de ott a végeredmény rossz!

Aránypárral F/(m1+m1)= KeresettF/m1

59N/(9.9+37.7)=x/37.7 X= 46,72 N erővel hat a gyerek a kocsira!

2010. okt. 26. 22:59
 4/9 Andzsy88 válasza:

Bocsi, az előbb elírtam a képletet!

1: Egyszerű aránypárral is megoldható a feladat! Az előző képlet is jó,de ott a végeredmény rossz!

Aránypárral F/(m2+m1)= Keresett-F/m1

59N/(9.9+37.7)=x/37.7 X= 46,72 N erővel hat a gyerek a kocsira!

2010. okt. 26. 23:01
 5/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat.


Lenne még egy feladat ami nem megy:

Három test áll egymás mellett. Az első tömege 1.8 kg, a második tömege 3900g. A legelsőt elkezdjük tolni 15.3 N vízszintes irányú erővel. Mekkora erő hat az első és a második test között, ha a harmadik 6.4 N erővel hat a másodikra?

2010. okt. 26. 23:34
 6/9 anonim ***** válasza:
Teljesen azonos gondolatmenet a 4. feladatéval. Newton második tételét kell alkalmazni. Felírod a mozgásegyenleteket, megoldod az egyenletrendszert és kész.
2010. okt. 27. 21:39
 7/9 anonim válasza:
A második példára milyen képletet kell használni?
2012. jan. 16. 12:20
 8/9 anonim ***** válasza:
Nézd át a 4-es példám levezetését, a 2-es is teljesen hasonló, csak ott ugye a vizszintesen csak 1 db test van.
2012. jan. 16. 21:30
 9/9 anonim válasza:
Köszönöm szépen!!!
2012. jan. 17. 16:30