2023. aug. 15. 14:06
1/6 anonim válasza:
1 + √2 nem írható le racionális számok hatványaként, mivel az √2 irracionális.
Két racionális szám hatványaként való előállás azt jelentené, hogy
(1 + √2) = p/q
2/6 anonim válasza:
#1es
Hatványaként nem hányadosaként. A gyök 2 = 2^(0.5) tehát ez előállítható racionális számok hatványaként
3/6 anonim válasza:
A kérdés átfogalmazható úgy, hogy 1 + √2 racionális kitevős hatványa lehet-e racionális.
Ennek nem sok esélyét látom, de - egyelőre - nem látom a bizonyítást.
4/6 anonim válasza:
Nem áll elő. Ha
1 + √2 = (c/d)^(a/b),
akkor
(1 + √2)^b = (c^a)/(d^a)
Ez viszont lehetetlen, mert 1 + √2 bármelyik egész kitevős hatványa irracionális (ez a binomális tételből következik), a másik kettő viszont egész.
6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! #4-esé a pont! :)
2023. aug. 15. 18:51