U. Xorter kérdése:

Két racionális szám hatványaként előáll-e az 1 + gyök2?


2023. aug. 15. 14:06
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

1 + √2 nem írható le racionális számok hatványaként, mivel az √2 irracionális.


Két racionális szám hatványaként való előállás azt jelentené, hogy

(1 + √2) = p/q

2023. aug. 15. 15:06
 2/6 anonim ***** válasza:
64%

#1es


Hatványaként nem hányadosaként. A gyök 2 = 2^(0.5) tehát ez előállítható racionális számok hatványaként

2023. aug. 15. 15:10
 3/6 anonim ***** válasza:

A kérdés átfogalmazható úgy, hogy 1 + √2 racionális kitevős hatványa lehet-e racionális.

Ennek nem sok esélyét látom, de - egyelőre - nem látom a bizonyítást.

2023. aug. 15. 16:45
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem áll elő. Ha


1 + √2 = (c/d)^(a/b),


akkor


(1 + √2)^b = (c^a)/(d^a)


Ez viszont lehetetlen, mert 1 + √2 bármelyik egész kitevős hatványa irracionális (ez a binomális tételből következik), a másik kettő viszont egész.

2023. aug. 15. 17:03
 5/6 anonim ***** válasza:

#4

Szép!

2023. aug. 15. 17:23
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! #4-esé a pont! :)
2023. aug. 15. 18:51