Valaki segítene? Időmértékes verselés.
Én ehhez abszolút nem értek, szóval elkélne egy kis segítség...Ennek a versrészletnek kellene megállapítani a verslábait, meg hogy hexameter vagy pentameter:
"Szél kele most, mint sír szele kél, s a csarnok elontott/ Oszlopi közt lebegő rémalak inte felém"
Nem csinálom meg helyetted, de megmondom hogyan csináld:
Játékszabályok:
1 Bontsd fel szótagokra. (Nem kell ténylegesen leírnod szótagolva, elég ha csak vonalakkal jelzed, hogy hol van a határ.) Pont annyi szótag lesz, ahány magánhangzó.
2 Keretezd be az össes olyan szótagot, amiben hosszú a magánhagzó.
3 Keretezd be az összes szótagot, amiben a magánhangzó után dupla mássalhangző (pl a fröccs-ben a ccs), vagy kettő mássalhangzó (pl a kapcsol-ban a pcs) van.
A bekeretezettek a hosszúak. A többi a rövid. A sor végén a rövidet tekintheted hosszúnak, ha úgy jön ki a versláb. A hosszút igazából egyenes aláhúzással, a rövidet görbe vonallal jelezük.
Verslábak a hexameterben és a pentameterben a hosszú-hosszú (spondeusz) és a hosszú-rövid-rövid (daktilusz) lehetnek, ezért ilyenekre kell felosztani. Hexameterben hat ilyen lesz, pentameterben öt, de úgy, hogy 2,5 + 2,5, ezért a verrssor közepén azt fogod találni, hogy egy hosszút átugorva tudsz csak a felosztással tovább haladni.
Ja igen, azt nem mondtam, hogy dupla a mássalhangzó akkor is, ha a következő szó mássalhangzóval kezdődik, pl:
"Sok kicsi" esetén a "sok" hosszú, de "Sok ember" esetén a "sok" rövid.
mobil net?:P
Am figy. én verseket írok évek óta tanulok erről 5-ös vok irodalomból de ezt nem értem XD és nem vok hülye egyszerűen nem megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!