6. 250 g 3m/m%-os réz szulfát oldat készítéséhez mekkora tömegű réz-gálicra (CuSO4´5H2O) és mennyi vízre van szükség?


2023. máj. 9. 11:22
 1/3 anonim ***** válasza:
11,7 g rézgálicra és 238,3 g vízre.
2023. máj. 9. 12:41
 2/3 A kérdező kommentje:
A számítás módja is érdekelne. Több hasonló feladatunk van, egy megoldása is segítene. Köszönöm.
2023. máj. 10. 11:08
 3/3 anonim ***** válasza:

Kristályvizes sókat ilyen számolási feladatokban tekinthetjük oldatoknak (nyilván nem azok, de a számolásoknál tekinthetjük annak). A vizes só tömegszázalékát kiszámolhatod úgy, hogy a vízmemtes só moláris tömegét leosztod a vizes só moláris tömegével és megszorzod százzal.

A rézgálic esetén tehát a tömegszázalék=(159,5÷249,5)×100=63,93%. A víz tömegszázaléka pedig ugye 0%.

A rézgálic tömege legyen X gramm, akkor a víz tömege értelemszerűen 250-X gramm.

Innentől pedig egy sima keverési egyenlettel megoldható a feladat: 63,93×X+(250-X)×0=250×3

Ha olyan géped van, ami tud egyenletet megoldani, akkor ez így ahogy van be tudod ütni, ha nem akkor papíron levezeted és az fog kijönni, hogy X=11,7.

Tehát 11,7 gramm rézgálicra és 250-11,7=238,3 gramm vízre van szükség.

2023. máj. 10. 12:02