Hogyan lehetne megértetni az egyenes aranyosságot a legegyszerűbben?


Az általános iskolai tananyagot ismétlem át, de ez a témakör fejtörést okoz nekem.

Még mindig nem tiszta a definíció sem, az egyenes arányosság feladatokhoz hozzá sem tudok kezdeni.


Itt egy példa:


"Egy nyalóka 75 Ft-ba kerül. Az ötdarabos csomagolásért 385 Ft-ot, a hatdarabos csomagolásért 462 Ft-ot kérnek. Hogy a leggazdaságosabb 11 darab nyalókát venni?"


Ha kitennének elém egy ilyen feladatot érettségin, akkor kapásból 0 pont lenne.

Semmit nem tudok.


2023. ápr. 20. 11:07
 1/4 A kérdező kommentje:
Segítség.
2023. ápr. 20. 11:10
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az egyenes arányosság rém egyszerű, csak ez a feladat bekavar. Az egyenes arányosság azt jelenti, hogy két mennyiség ugyanúgy nő, tehát a kettő arány állandó. Példa:

1 óra alatt gyalogolsz 4 kilométert.

2 óra alatt gyalogolsz 8 kilométert.

3 óra alatt gyalogolsz 12 kilométert.

És így tovább. Ha elosztod az utat az idővel, mindig ugyanannyit kapsz.

.

A nyalóka úgy a legolcsóbb, ha egyenként veszed, a csomagok esetében az 1 nyalókára jutó ár több, mint 75 Ft.

2023. ápr. 20. 11:23
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha az egyik mennyiséget valahány-szorosára növeled, akkor a másik mennyiséget is annyi-szorosásra kell növelned. Fontos, hogy az arányosság mindig szorzást/osztást jelent, sosem összeadást/kivonást.

Ha 2 ember egy óra alatt 7 méter árkot ás ki, akkor 5-ször annyi ember 5-ször annyi árkot fog kiásni egy óra alatt, tehát 2*5 = 10 ember 7*5 = 35 métert. Az aránypárok hányadosa megegyezik, hiszen 7:2 = 35:10 = 3,5.


Ha ezek után az lenne a kérdés, hogy mennyi árkot ás ki egy óra alatt 12 ember, akkor először kiszámolod, hányszorosára változott az emberek száma: 12:2 = 6, tehát 6-szorosára. Emiatt az árok hosszának is 6-szorosára kell változnia: 7*6 = 42 méter.

2023. ápr. 20. 12:06
 4/4 krwkco ***** válasza:

"Egy nyalóka 75 Ft-ba kerül. Az ötdarabos csomagolásért 385 Ft-ot, a hatdarabos csomagolásért 462 Ft-ot kérnek. Hogy a leggazdaságosabb 11 darab nyalókát venni?"

Ez csak nagyon kis részben egyenes arányossági feladat. Inkább józan észt igényel.

Ki kell számolni, hogy a csomagban vett nyalókáknál hány forint jut egy darabra. Amelyik drágább, mint 75 forint, azt nyilván nem érdemes venni. Venni kell a darabra legolcsóbb csomagból és a maradékot egyes nyalókákkal kipótolni. És érdemes azt is negnézni, hogy ez nem kerül-e többe, mintha 2 hatos csomagot vennél.

2023. ápr. 20. 14:06