Mindig a trópusi övezetben valahol, ahol kb. dél van. Azért mondom, hogy kb., mert a napóra, a helyi idő és a zónaidő egymástól különböző idők, tehát általában nem pont akkor delel a Nap az égen, amikor az óra 12 órát mutat, de nagyjából akkortájt. És az is nagyon fontos, hogy ez nem mindig az egyenlítőn van, ezért írtam trópusi övezetet, mert valahol a ráktérítő és a baktérítő között delel a Nap az ég tetején (a zenitben), mert a föld forgástengelye ferde a Nap körüli keringési síkjához képest. Vagyis csak a nap-éj egyenlőségek idején (március 20, és szeptember 22-23) delel a Nap az egyenlítőn, a (nekünk) nyári félévben ettől északabbra a (nekünk) téli félévben ettől délebbre. Legészakabbra a (nekünk) nyári napforduló idején delel (június 21-22), és ekkor delel épp a ráktérítőn, a (nekünk) téli napforduló idején (december 21-22) pedig a baktérítőn delel. Ez e két legtávolabbi szélességi kör, ahol még feljuthat a Nap az ég tetejére. Nálunk a mérsékelt övben ilyen ugye sosem fordulhat elő.
2023. ápr. 17. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
2/5 anonim válasza:
Egyenlítőn, délben.
2023. ápr. 17. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
3/5 krwkco válasza:
Ha a Föld középpontját összekötjük a nappal, akkor ez a pont a Ráktérítő és a Baktérítő között vándorol. Csak ezen a területen érhetik a Földet 90 fokban a Napsugarak. De nem minden pontban. Még azt sem mondhatjuk, hogy évente egyszer ez megtörténik az adott terület egy kiválasztott pontjában.
Ahogy a Nap levetítése mondjuk a Baktérítőtől a Ráktérítőig észak felé halad, a Föld forgása miatt egy spirálvonalat ír le a Föld felszínén. Csak azokban a pontokban lesz merőleges beesés, amik ezen a spirálvonalon rajta vannak.
2023. ápr. 17. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
4/5 krwkco válasza:
Érdekes lenne még azt átgondolni, hogy a Nap kiterjedt képe miatt milyen széles sávban vannak azok a pontok, ahova a Nap egy részéről még érkezhetnek merőleges fénysugarak.
Továbbá, amikor a Nap nem az egyenlítő felett van, akkor a légkörhatár ferdesége miatt a fénye megtörik. Emiatt egy kicsit eltolódik az a pont (vagyis kis terület), ahova merőlegesen esik be a sugara. :-)
2023. ápr. 17. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
5/5 anonim válasza:
A légkörhatár csak ott ferde, ahol a felszín is ferde alatta, vagyis ahol nem merőleges a beesés. Emiatt amúgy magasabban látszanak az égitestek, de ez a hatás, csak a horizont közelében erős, a zenitben nulla, tehát ha a Nap nincs a zentitben a valóságban, akkor nem is fog ott látszani. Olyan lehet viszont, hogy geometriailag már a horizont alatt van, de még felette látszik. Amúgy a nap átmérője fél fok, vagyis sugara negyed fok, vagyis egy negyed fokkal a ráktérítőtől északra, és egy negyed fokkal a baktérítőtől délre állhat elő olyan helyzet, hogy a napkorong legszéle egy pillanatra súrolja a zenitet.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!