Melyik sav-bázis indikátorok színe lesz kék lúgos kémhatáskor? a, metilnarancs b, lakmusz c, fenoftalein d, univerzális indikátorpapír Az alábbi molekulák közül melyiknek tetraéderes a téralkata? a, XeF4 b, SF4 c, SiF4 d, NH3

Előre is nagyon köszi a válaszokat!

2023. ápr. 11. 15:31
 1/1 anonim ***** válasza:

A lakmusz, és bizonyos lúgos pH-kon az univerzális indikátor is kék:

[link]

[link]

Tetraéderes a SiF4 (szilícium-fluorid) molekula, mert a szilíciumnak 4 vegyértékelektronja van összesen (mert a 4. főcsoportban van a periódusos rendszerben), így 4 fluoratommal közös kovalens kötő elektronpárokon kívül már nincs nemkötő elektronpárja, amely "elrontaná" a tetraéderes szerkezetet.

[link]

A xenonnak 8 vegyértékelektronja van, a kénnek 6 (8. és 6. főcsoportok), így ezeknek 8-4/2=2 illetve 6-4/2=1 nemkötő elektronpárja van, és ezek taszításaikkal "elrontják" a kovalens kötések tetraéderes szimmetriáját. Csak érdekességképpen megnéztem: a xenon-tetrafluorid amúgy síknégyzet alakú, és az egyik nemkötő elektronpár a négyzet síkja alatt, a másik a felett található.

[link]

Az ammónia-molekulában is van egy nemkötő elektronpár, mert a nitrogénnek 5 vegyértékelektronja van (5. főcsoport), és 5-3/2=1. És ennek taszítása miatt lesz síkháromszög HELYETT trigonális (háromoldalú) piramis alakú a molekula. Az egyiptomi piramisok tetragonális (négyoldalú) piramisok, amelyek alja négyzet, az ammónia-molekula olyan piramis alakú, amelyiknek az alja is háromszög, és az alsó három csúcsa a három hidrogénatom, a felső csúcsa pedig a nitrogén, és afölött van a nemkötő elektronpár. A kén-tetrafluorid pedig libikóka alakú molekula:

[link]

2023. ápr. 11. 22:33