Jövőérték számitásnál mikor kell az 1+ a képletbe?
PV*(1+r/365*naposz szamava)
de van amikor kihagyjak az 1et. Miert van ez?
A +1 mindig attól függ, hogy honnantól kezdjük el a számolást; ha az első tagról, akkor az r gyakorlatilag azt jelenti, hogy HÁNYSZOR TÖRTÉNIK VÁLTOZÁS. Ha ezt nézzük, akkor az R értéke lehet 0 is, így ha az a +1 nem lenne ott, akkor a PV*(0/365*napok száma) értéke 0 lenne, ami meg nyilván nem lehet.
Ha viszont az első nap utáni történések érdekelnek minket, akkor alapból csak 1 és az annál nagyobb számok írhatók r helyére, tehát nem lesz gond a képlettel, hogyha nincs ott a +1.
Tehát a +1 csak az 1-gyel visszatolás miatt van ott.
Másik példa, hátha úgy jobban megérted; van a kamatos kamat képlete, ami így néz ki:
T(n) = t*(1 + p/100)^n, ahol T(n) az n kamatperiódus ELTELTÉVEL a számlán levő összeg. Tehát ez azt mutatja meg, hogy ha van egy összeg, és 5 hónap alatt 5-ször kamatozik, akkor azzal a 6. HÓNAPBAN látható összeget adja meg a képlet.
De fel lehetne írni a képletet
T(n) = t*(1 + p/100)^(n-1) alakban is, ekkor a képlet azt mutatja meg, hogy az N-EDIK HÓNAPBAN mennyi pénz volt a számlán (ha n=1, akkor T(1) = t, vagyis a befizetett összeget kapjuk vissza a képlettel). Itt a (-1) tölti be ugyanazt a szerepet, mint nálad a +1.
"Jövőérték számitásnál mikor kell az 1+ a képletbe?"
Az "r/365*napok számaval" adja meg a kamatot (értékváltozást). Az "1+" pedig a tőkét. A tőke jelen van induláskor és minden kamatperiodus után. És az is kamatozik. Ezért az "1+"-t nem lehet elhagyni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!