Hogyan kell kiszámolni ezt a képletet?

Teljes levezetésre lenne szükségem. Hány mól oxigén van egy 10 literes palackban 10 °C-on és 15 bar nyomáson?

2023. ápr. 2. 13:35
 1/6 anonim ***** válasza:
41%

"A tankönyvet elolvastad már....?"


Hová vezetne az.....?

2023. ápr. 2. 14:41
 2/6 A kérdező kommentje:
Nincs tankönyvem és nem is kaptam jegyzetet, ha nem tudod miről van szó miért kommentálsz? Beadandó feladat egy B tantárgyon és 0 kredittel. Szóval, szívesen venném, ha mutatnál egy tankönyvet, ahol benyalom 10 perc alatt, mert 30 éve nem tanultam kémiát és lehetőségem sincsen rá egyedül.
2023. ápr. 2. 14:45
 3/6 anonim ***** válasza:
48%
Ugye tudod, hogy a képletet nem lehet kiszámítani?
2023. ápr. 2. 14:49
 4/6 anonim ***** válasza:
72%

Okostars.hu


A feladat tehát annak kiszámítása, hogy hány mól oxigén van egy 10 literes palackban, amikor a hőmérséklet 10 °C és a nyomás 15 bar. A probléma megértéséhez és a megoldás megtalálásához az ideális gáztörvényt fogjuk alkalmazni, amely a következőképpen néz ki:


PV = nRT


ahol:

P - a gáz nyomása (Pa-ban, pascalban)

V - a gáz térfogata (m³-ben)

n - a gáz mennyisége (mólban)

R - az univerzális gáztörvényi állandó (8,314 J/(mol·K))

T - a gáz hőmérséklete (K-ban, kelvinben)


Először is, átalakítjuk a megadott értékeket az ideális gáztörvényben használt mértékegységekre:

- A nyomást át kell alakítani bar-ból pascalba (1 bar = 100 000 Pa): 15 bar × 100 000 Pa/bar = 1 500 000 Pa

- A térfogatot át kell alakítani literből köbméterbe (1 L = 0,001 m³): 10 L × 0,001 m³/L = 0,01 m³

- A hőmérsékletet át kell alakítani Celsius-fokból kelvinbe (K = °C + 273,15): 10 °C + 273,15 = 283,15 K


Most már behelyettesíthetjük a megadott értékeket az ideális gáztörvénybe:


1 500 000 Pa × 0,01 m³ = n × 8,314 J/(mol·K) × 283,15 K


Ezt az egyenletet most megoldjuk n-re, a gáz mennyiségére:


n = (1 500 000 Pa × 0,01 m³) / (8,314 J/(mol·K) × 283,15 K)


n ≈ 0,637 mol


Tehát a 10 literes palackban, 10 °C-on és 15 bar nyomáson körülbelül 0,637 mól oxigén van.

2023. ápr. 2. 14:53
 5/6 A kérdező kommentje:
Ebből is látszik, hogy nem értek hozzá, szóval nincs lehetőségem megtanulni már. Óra nélkül adta ki a tanár feladatba és a Google alapán nem tudom megoldani, mert nincs ilyen program, ami kiszámolja.
2023. ápr. 2. 14:54
 6/6 anonim ***** válasza:

6!

Mivel nem ismered T.Kerdező hátterét ne ítelkezz!

2023. ápr. 2. 15:18