Egy gúla térfogata 867 cm³, az alapél és a magasság aránya 2:3. Mekkora a felszíne?


2023. márc. 27. 09:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Milyen gúla?
2023. márc. 27. 09:50
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Tehát a/M = 2/3, vagyis M/a = 3/2, innen M = 1,5*a, a térfogatképletben ezt írod M helyére, így az a marad ismeretlen, amit ki tudsz számolni az egyenletből.

(Felteszem, hogy négyzet alapú egyenes gúláról van szó, mert máskülönben nem lenne megoldható a feladat, legfeljebb paraméteresen.)

2023. márc. 27. 09:53
 3/12 A kérdező kommentje:

Alapél:

687=1,5a³/3

a=³gyök alatt 1374

a=11,12

Alap területe:

11,12²=123,65

Palást területe:

Itt elakadtam. Eddig jó, amúgy?

2023. márc. 27. 11:16
 4/12 anonim ***** válasza:

A kérdésben a térfogat még 867 volt... de a 687-re jól számoltál.


A palástot 4 darab egybevágó egyenlő szárú háromszög alkotja. Értelemszerűen elég egynek a területét kiszámolnod, és a végén 4-gyel szoroznod.


A háromszög területéhez annak alaphoz tartozó magasságát lenne érdemes kiszámolnod, aztán minden adatod meglenne a területhez. Ehhez azt kell tudni, hogy a gúlába bele tudsz rajzolni egy megfelelő derékszögű háromszöget, amelynek két befogóját ismered, az átfogója pedig a kérdéses magasság.

2023. márc. 27. 11:30
 5/12 anonim ***** válasza:
#2 Miért csak négyzet alapú egyenes gúla esetén oldható meg a feladat?
2023. márc. 27. 11:34
 6/12 A kérdező kommentje:

Hupsz benéztem bocsi. Átszámoltam

a=12,014

Talap=144,33

De a palástot még mindig nem értem, hogy kell :((

2023. márc. 27. 11:42
 7/12 anonim ***** válasza:

#5, abban igazad van, hogy nem teljesen igaz, amit írtam, de ha csak annyit mondanak, hogy gúla, akkor ugyan nem pontosan fogalmazva, de a „klasszikus piramisformát” szokták alatta érteni, ami a négyzet alapú gúla. Viszont az meg nem biztos, hogy egyenes (vagyis magasságának talppontja nem esik egybe a négyzet középpontjával), akkor nem lehet egyértelműen megoldani.

Ha pedig bármilyen szabályos sokszög lenne az alaplap, az külön szerepelne a feladatban.

2023. márc. 27. 11:47
 8/12 A kérdező kommentje:

Amúgy nem lehet,hogy úgy kell megoldani, hogy

a=2x

m=3x

867=4x²×3x/3

x=6

a=12

m=18

m0²+6²=18²

m0=16,97


A= 12²+4×(12×16,67÷2)

A=551,28

2023. márc. 27. 11:55
 9/12 anonim ***** válasza:

Úgy is meg lehet oldani, hogy 2x-nek és 3x-nek veszed, igen. De NEM KELL úgy megoldani.


A Pitagoraszban az m a testmagasság, vagyis befogó, így rossz helyre írtad.

2023. márc. 27. 12:03
 10/12 A kérdező kommentje:

6²+18²=m0²

m0=18,97


A=12²+4×(12×18,97÷2)

A= 592,8

Most jó?

2023. márc. 27. 12:11
1 2