A törésmutató értékéből hogyan lehet kiszámolni az adott anyagban a fény terjedési sebességét?


Megvan adva, hogy az üveg törésmutatója 1.5 ebből kell kiszámolni (valahogy), hogy mennyi a fény terjedési sebessége az üvegben.

Csak én nem értem, vagy ez így tényleg nem okés? A törésmutató az nem csak azt mutatja, hogy milyen szögben fog kiérni az anyagból a fény?


2023. márc. 25. 17:13
 1/5 anonim ***** válasza:
A törésmutató definíciója, hogy mennyivel megy lassabban az adott anyagban a fény. n=c/v
2023. márc. 25. 17:18
 2/5 A kérdező kommentje:
nekünk úgy van megadva, hogy n2.1=1,5. mi a c és mi a v? C a fény természetes sebessége?
2023. márc. 25. 17:23
 3/5 A kérdező kommentje:
egy másik tankönyvben már csak n2 -ként írják a törésmutatót, te meg már n-nek :D ki érti ezt. mert hogy én nem az biztos.
2023. márc. 25. 17:24
 4/5 A kérdező kommentje:
A definíciódat értem, tehát 1.5szörös sebességgel halad?
2023. márc. 25. 17:25
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Legelőször a törésmutatót úgy definiáljátok, hogy két közegben a fény terjedési sebessége hogyan aránylik egymáshoz, azaz n12=v1/v2. De ez nem olyan jó definíció, hiszen mindig két anyag közötti relatív dolog, és nem az adott anyagra vonatkoztatott anyagi jellemző. Emiatt az egy jobb definíció, hogy az adott anyagban a vákuumbeli konstans fénysebességhez képest mennyivel halad lassabban a fény, n=c/v. v az anyagban való sebesség, c pedig a vákuumbeli fénysebesség.


1.5szörös sebesség nem lehet, hiszen a fénysebességnél semmi sem mehet gyorsabban. 1.5=c/v -> v=c/1.5, azaz a vákuumbeli fénysebesség 1.5-ödével fog menni az anyagban a fény.

2023. márc. 25. 17:47