H2SO4 semlegesítéséhez hány ml NaOH kell?

20 ml víz + 20 ml koncentrált kénsav (98%) elegyét hány ml koncentrált NaOH (47%) oldattal lehet semlegesíteni (pH=7-re állítani)?

2023. márc. 22. 00:09
 1/5 anonim ***** válasza:
Írd le, hogy álltál neki a feladatnak és segítek befejezni.
2023. márc. 22. 06:36
 2/5 A kérdező kommentje:

A tömény kénsav 18 M-os, mivel fel van higitva ezért 9 M.


A tömény NaOH 19 M.


9 M * 20 cm3/1000 = 0.18 mol kénsav van


0.18 mol = 19 * x cm3/1000 * 2 (2 mivel 2 ekvivalens kell)


x=4.7 cm3


Jól gondolom?

2023. márc. 22. 09:07
 3/5 anonim ***** válasza:
22%
Lényegében igen.
2023. márc. 22. 09:09
 4/5 Z003 ***** válasza:
82%

Van néhány gond ezzel a számítási menettel.

"9 M * 20 cm3/1000 = 0.18 mol kénsav van"

A higított savból nem 20cm3 van hanem 40. Valamint telesen felesleges a hígítással számolni. Mivel az nem változtat a kénsav mennyiségén. Meg igazából a többi lépés sem jó.


Ebbenaz esetben sokkal egyszerűbb grammokban számolni mólok helyett. Sokkal nehezebb belegabalyodni.


Kezdésnek ki kell számolni mennyi kénsavunk van. Mint mondtam a higítással teljesen felesleges számolni mivel az nem befolyásolja a kénsav mennyiségét. Én mindent aránypárokkal számolok sokkal egyszerűbb és könnyeb követni. Tehát:

Ha 100g 98%

2023. márc. 22. 10:58
 5/5 Z003 ***** válasza:
66%

(sory véletlen rányomtam a kiírásra) Meg amúgyis hülyeséget írtam, mivel nincs megadva az oldatok sűrűsége mólokban jobb számolni.


100ml oldatban van 98g kénsavunk

Akkor 1000ml ben 980.

M(H2SO4)=98

Tehát az oldatunk 10mólos


Ha 1000cm3 ben van 10mol

Akkor 20 ban X

X=(20*10)/1000=0,2 mol


0,2 mol kénsavan 0,4 mol NaOH semlegesít.

M(NaOH)=40g/mol

0,4 mol= 16g


100cm3 oldatban van 47g NaOH

Akkor X ben van 16

X=(16*100)/47= 34,04cm3

34,04 cm3 NaOH oldat kell

2023. márc. 22. 11:18