Ezt valaki részletesebben, erthetobben el tudja magyarázni?


[link]


A fenti linken látható tetel igazolást nem értem.

Hogy jön ide a háromszög egyenlőtlenség? Erre nem jövök rá sehogy.


2023. márc. 19. 15:46
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

"Ha jól nézem."


Ez a lényeg. Nem nézed jól. Annyira nem, hogy nem is értem, mit írsz...


Vezesd le, és akkor meglátjuk.

2023. márc. 20. 23:18
 12/18 A kérdező kommentje:

Tehát ha a végeredmény ((a+b)/d) / ((c/d)+1) akkor itt ugye megint két tört van.


Azaz reciprokkal szorzunk, és így d-vel szorozzuk újra c/d-t és az 1-et is szoroznunk kell vele.

Nem csak a c/d-szorozzuk , és a +1 változatlanul úgy marad.

2023. márc. 20. 23:23
 13/18 anonim ***** válasza:

"Azaz reciprokkal szorzunk"


Ha nagyon akarsz, szorozhatsz reciprokkal. Ekkor ezt kapod:


((a+b)/d) * 1/((c/d)+1)

2023. márc. 20. 23:28
 14/18 A kérdező kommentje:

A kérdésem az hogy milyen lépésekkel jön ki az a tört, amit a megoldókulcs mutat?


Ha nem szorzok reciprokkal akkor viszont a /d ott marad a számlálóban és a nevező egy tagjan.


Ha viszont reciprokkal szorzok akkor az eredeti felállást kapom, ahol a +1-et újra szorzom d-vel.

2023. márc. 20. 23:34
 15/18 anonim ***** válasza:
De nem tudsz reciprokkal szorozni, ne akarjál reciprokkal szorozni...
2023. márc. 20. 23:35
 16/18 A kérdező kommentje:

Oké.


Akkor viszont az sqrt(n) el való osztás ott marad a szamlalon, és a nevező egy tagjan.


Innen tovább hogy lesz?

2023. márc. 20. 23:39
 17/18 anonim ***** válasza:

Nézzük akkor tagonként;


1. tag: gyök(n+2)/gyök(n) = gyök((n+2)/n) = gyök(1 + 2/n)


2. tag: 5*gyök(n+3)/gyök(n) = 5*gyök((n+3)/n) = 5*gyök(1 + 3/n)


Tehát a számláló: gyök(1 + 2/n) + 5*gyök(1 + 3/n)


3. tag: gyök(n+1)/gyök(n) = gyök((n+1)/n) = gyök(1 + 1/n)


4. tag: gyök(n)/gyök(n) = 1


Tehát a nevező: gyök(1 + 1/n) + 1


Tehát a tört:


(gyök(1 + 2/n) + 5*gyök(1 + 3/n)) / (gyök(1 + 1/n) + 1)


És ez látható az ábrán is.

2023. márc. 20. 23:44
 18/18 A kérdező kommentje:

Jaaaa igen, így már értem.

Bocs, hülye voltam, hat hiszen gyok alatti kifejezést osztok gyok alatti kifejezéssel.


Bocs.

Köszönöm szépen a segitseget.

2023. márc. 20. 23:56
1 2