Hogyan értelmezhető az alábbi Teleki Pállal kapcsolatos szövegrészlet?
A következő szövegrészlettel kapcsolatosak a kérdéseim (NTK/ Történelem IV. / 145. o. teteje):
"...Teleki Pál miniszterelnököt azonban súlyos kétségek gyötörték. Az 1938 végén birtokba vett Felvidéken a néhány hónapos katonai közigazgatást felváltó polgári közigazgatás pökhendi, nem csupán a szlovák, de az ottani magyar lakosságot is sértő magatartása sokakat elkeserített, köztük Telekit, aki az egyik minisztertanácson kijelentette: nyilvánosan lép fel a további területgyarapítások ellen, ha e téren nem következik be érdemi változás. A miniszterelnök nem az elmúlt húsz év sérelmeinek megtorlásában, hanem egy türelmes nemzetiségpolitikában látta a kiutat. Ennek jegyében szerette volna elérni, hogy a zömmel ruszinok lakta Kárpátalja kapjon autonómiát. Elképzeléscinek azonban kevés őszinte híve akadt, a katonai vezetés egy része pedig szemben állt vele."
A szövegrészlet Teleki Pál politikáját írja le a 2. bécsi döntés előtt. Kérdéseim:
-A szöveg gyakorlatilag most azt írja, hogy Teleki befejezi a revíziós politikát(az elvesztett területek visszaigénylését) ha nem változik a közigazgatás? De hát nem épp az ő feladata lenne utóbbi probléma megoldása? Most a nemzetiségre vagy a magyarokra volt dühös?
-A polgári közigazgatás nemzetiségi volt vagy magyar?
-A katonai közigazgatás csak a felvidék visszacsatolását követően ideiglenesen állt fenn és ekkor a posztokat magyarok töltötték be?
-Ha egy nemzetiség autonómiát kap akkor az adott ország alkotmánya vonatkozik még rá? Vagy az adott nemzetiség készít egy saját alkotmányt? Vagy csupán az adott országgal egyeztetett jogszabályokat kaphat?
Köszönöm előre is a válaszadóknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!