Nagy Miklos kérdése:

Ebbe a feladatban kérném segitségeteket?

Egy boltban 1 cm-es élhosszúságú és 2 cm-es élhosszúságú festett fakockát lehet vásárolni. A kisebb méretű kocka anyagköltségének 60%-a a festék ára, a többi pedig a fa ára. Mindkét fajta kocka ugyanolyan fából készül, és a nagyon vékony festékréteg vastagsága is azonos a felületükön. A kockák elkészítésének munkadíja egységes, a mérettől független összeg. A kockák előállításának költségeit figyelembe véve a boltnak 10 kis kocka és 5 nagy kocka előállítása 830 Ft-ba kerül, 5 kicsi és 15 nagy kockáé pedig 1490 Ft-ba. Hány Ft munkadíjat fizet a bolt egy kocka elkészítéséért?

2023. febr. 20. 18:51
 1/3 anonim ***** válasza:

Három ismeretlen: kiskocka fa ára (x1), kiskocka festék ára(x2), munkadíj(x3). És három egyenlet.

Az első egyenlet ("A kisebb méretű kocka anyagköltségének 60%-a a festék ára, a többi pedig a fa ára."):

6*X1 = 4*x2 (=> 3*X1 = 2*X2)


A második egyenlet:

(10*X1+10*X2+10*X3) + (5*8*X1+5*4*X2+5*X3) = 830


A harmadik pedig:

(5*X1+5*X2+5*X3) + (15*8*X1+15*4*X2+15*X3) = 1490


Ezt kell megoldani.

2023. febr. 20. 19:08
 2/3 A kérdező kommentje:
koszi de ezek utan hogyan csinalod tovabb?
2023. febr. 26. 12:31
 3/3 anonim ***** válasza:

Sehogy, nem én kaptam a feladatot ;) Amúgy az n ismeretlenes n egyenletből álló lineáris egyenletrendszer megoldása nem igényel kreativitást, vannak rá algoritmusok, amiket mechanikusan megoldják. (Gauss-Jordan elimináció).


Senki nem oldja meg papíron, arra van a gép. Ha papíron kell, abban lehet kreatívnak lenni, hogy kevesebb lépésben oldod meg, ha észreveszel egyszerűsítési lehetőségeket.

Géppel:

átírom szabványosított alakba:

3*x1-2*x2+0*x3 = 0

50*x1+30*x2+15*x3 = 830

125*x1+65*x2+20*x3 = 1490

Rákeresek a Google-ben, hogy online Gauss-Jordan. Beírom egy solverbe a paramétereket: [link]

Majd kiírja a választ:

x1 = 4

x2 = 6

x3 = 30

2023. febr. 26. 13:46