Állítás:


"n alatt k" = "n-1 alatt k" + "n-1 alatt k-1"


Bizonyítás:

Tegyük fel, hogy van egy n elemű halmazunk, mondjuk: (a1,a2,a3,...an)

Ugye az "n alatt k" azt jelenti, hogy n elemből hány féle képpen tudok k darabot választani, úgy hogy a sorrend nem számít. Azaz azt mondja, hogy van egy n elemű halmazom és annak hány darab k elemű részhalmaza létezik.

Jelöljünk ki az n elemünk közül egy tetszőleges elemet, ez mondjuk legyen az "a4"


Amikor egy elemem ki van jelölve és így akarok n elemből kiválasztani k darabot, akkor 2 féle esetet/részhalmazt tudok megkülönböztetni.


1. eset:

Vegyük azt amikor a kiválasztott k elem között nem szerepel az "a4" kijelölt elem.

Ekkor mivel nem fog szerepelni az "a4", így n-1 közül kell választanom, mert nem akarom, hogy "a4" szerepeljen. És ugye k darabot kell választani, ez "n-1 alatt k" lehetőséget jelent, ezek azok amikor a kijelölt elem nem szerepel a k darab kiválasztott között.


2. eset:

Amikor a kiválasztott k elem között szerepel az "a4" kijelölt elem.

Ekkor mivel biztos, hogy szerepelni fog az "a4", így az n közül 1 elem már ki van választva, ezért már csak n-1 elem közül választhatok. És ugye k darabot kell választani, de az "a4"-et lerögzítettem, hogy azt biztos választom, ezért a választható k darab közül 1 már megvan, így csak k-1 darabot kell választanom.

Azaz erre "n-1 alatt k-1" lehetőség van, ennyi olyan eset van ami a kijelölt elemet tartalmazza.


Az összes eset pedig ennek a 2-nek az összege, azaz amikor n-ből kell k-t választani az tehát "n-1 alatt k" + "n-1 alatt k-1".


Szerintetek ez így jó?



2023. febr. 17. 15:58
 1/2 anonim ***** válasza:
Igen.
2023. febr. 17. 16:23
 2/2 anonim ***** válasza:

Vagy:

(n-1 alatt k-1) + (n-1 alatt k) =

= (n-1)!/((k-1)!*(n-k)! + (n-1)!/(k!*(n-1-k)! =

kiemelés és közös nevezőre hozás:

=(n-1!)*(k+n-k)/(k!(n-k)!) =

=(n-1!)*n/(k!(n-k)!) =

=n!/(k!(n-k)!)=(n alatt k)

2023. febr. 17. 16:33