SOS! Ezt a két 9.es matematika feladatot hogy lehet megoldani?


Egy ruha árának 25%-ka a kereskedő haszna. Ha 2000 forintal megemelné a kereskedő az árát,akkor már az ár egyharmada lenne a haszon. Mennyibe került a ruha? Mennyibe kerül most a ruha? Mennyivel kellene megemelni a ruha árát, hogy 50%-os legyen a hasznuk?

Kovácsék a vízfogyasztásért átalánydíjat fizettek, vagyis a fogyasztástól függetlenül minden hónapban 8 m3 víznek az árát fizették ki. Ezt soknak tartották, ezért elhatározták, hogy vízórát szerelnek fel,amely a tényleges fogyasztást méri. A vízóra felszerelése 15 000 forintba került. Az első három hónap alatt a fogyasztásuk 24 m3 volt. Hány hónap alatt térül meg a vízóra felszerelése, ha 1 m3 víz ára 1000 ft? Mekkora fogyasztás alatt térülne meg a vízóra ára?


2023. febr. 14. 13:03
 1/1 anonim ***** válasza:

A ruha ára: X.

A haszon: 1/4 X.

Emelés után a ruha ára: X + 2000

Emelés után a haszon: (1/4 x) + 2000

Azt mondja a feladat, hogy:

(1/4 x + 2000) * 3 = x + 2000

3/4 x + 6000 = x + 2000

6000 = 1/4 x + 2000

1/4 x = 4000

x = 16 000

.

Az 50 százalékos haszonhoz Y emelés szükséges

(4000 + Y) * 2 = 16 000 + Y

2Y + 8000 = Y + 16 000

y + 8000 = 16 000

Y = 8000

2023. febr. 14. 13:11