Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nyelvtanban mi az, hogy a...

Nyelvtanban mi az, hogy a tüzet, tüzes-t meglehet határozni a kéz, téllel?

Figyelt kérdés
2010. okt. 4. 20:38
 1/7 anonim ***** válasza:
?????
2010. okt. 4. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Na akkor vegyél egy mély levegőt és fuss neki még egyszer.
2010. okt. 4. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
jo oké... van a tüzet tüzes tűzi tűzzel. Anélkül, hogy tudnád helyesírásilag hogy kéne írni, ezt megtudod határozni a kéz illetve a tél szóval. Erre a módszerre lennék kíváncsi.Mondták nekem már sokan ezt a módszer köztünk a nyelvtan tanárom.
2010. okt. 4. 20:50
 4/7 anonim ***** válasza:
kezes kezet kézi kézzel: rövid-hosszú mgh
2010. okt. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha kéz szó ragozott alakjában e lesz pl. kezes, akkor a tüzest röviddel írjuk. Ha é marad pl. kézi, akkor hosszú lesz az ű. Ez azért könnyű, mert azt el tudod dönteni, hogy kezes vagy kézes, és ha e, akkor rövid a mgh., ha é, akkor hosszú.

Ez a Wikiédiából van:

b) Vannak viszont szabályos í – i, ú – u, ű – ü váltakozást mutató főnevek. Írásukat megkönnyíti a nyár – nyarat, kéz – kezet típusú szavakkal való összehasonlításuk: általában ugyanazon toldalékok előtt vált rövidre az í, ú, ű, mint a nyár vagy a kéz magánhangzója. Például:


kéz víz út tűz

kézben vízben útban tűzben

kézre vízre útra tűzre

kézi vízi úti tűzi

de: kezet vizet utat tüzet

kezek vizek utak tüzek

kezes vizes utas tüzes

kezünk vizünk utunk tüzünk

2010. okt. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ja bocs, a Wikiforrásból, csak rákerestem, és nem néztem meg pontosan honnan írtam.
2010. okt. 4. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nembaj. Köszi a válaszokat... mostmár értem :) megy a zöld mindenkinek.
2010. okt. 4. 23:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!