Egy autókaraván egyenletesen mozog 45 km/h sebességgel. A karavánnal párhuzamosan, állandó nagyságú sebességgel halad egy motoros?

A) Mekkora a motoros sebessége, ha szemben haladva az autókkal 15 s alatt megy el mellettük, ha pedig egy irányban megy velük, akkor 50 s alatt előzi meg őket? B) Mekkora az autókaraván hossza?
2010. okt. 4. 19:20
 1/7 anonim válasza:

v1=12.5 m/s

t1=15s

t2=50s


l a karaván hossza, s a karaván által megtett út, v2 a motoros sebessége


ha szembe mennek egymással: l=(v1+v2)t1

ha a motoros előz: l+s=(v2-v1)t2, de s=v1t2=625m

ebből: I. l=(12.5+v2)15

II. l+625=(v2-12.5)50

Ez a kétismeretlenes egyenletrendszer adja majd a megoldásokat. Remélem segítettem!

2010. okt. 4. 19:41
 2/7 A kérdező kommentje:

köszi. van még. Ezt is megoldanád?

Egy folyó vizének sebessége 2 m/s. A folyón két, egyaránt 2,5 m/s sebességgel úszó ember kel át, mindketten a kiindulási hellyel szemközti, 300 méterre levő csónakházba szeretnének eljutni. Melyikük ér előbb a célba, ha


a) az egyik egyenesen a part felé fordulva úszik és a parton 4 m/s sebességgel fut vissza a célig;


b) a másik a folyó sodrásával bizonyos mértékig szemben úszik úgy, hogy eredő sebessége mindig merőleges legyen a partra?

2010. okt. 4. 19:43
 3/7 anonim ***** válasza:

A helyzet az, hogy nem fogom megoldani a házidat, mert

1) ha azért írtad ki mert lusta vagy, arra vársz hogy mások megoldják, akkor teszek rád,


2) ha viszont azért írtad ki mert tényleg nem érted, akkor sokkal jobban jársz, ha inkább rávezetlek a megoldásra.


Induljunk ki a 2) eshetőségből. Kiírok neked pár kérdést, ha válaszolsz rájuk, akkor folytatom a rávezetést, ha tojsz rá, akkor én meg tojok rád. (kb egy bő óra míg hazaérek, akkor nézem a netet újra.)


Szóval:


1) Mit jelent a sebesség?

2) Mennyit tesz meg a karaván 15 s és 50 s alatt?

3) Ha van egy 100 méter hosszú álló kocsisor, akkor hány métert kell megtennem, hogy az elejétől a végéig eljussak?

4) Rövidebb, hosszabb, vagy ugyanannyi távot kell megtennem akkor, ha a kocsisor ugyanarra halad, mint én?

2010. okt. 4. 19:43
 4/7 anonim ***** válasza:
Basszus, közbe megoldották.
2010. okt. 4. 19:44
 5/7 A kérdező kommentje:

1, megtett út és az idő hányadosa.

2, 11,25(szerintem)

3, 100m

4, ???

2010. okt. 4. 19:56
 6/7 anonim válasza:
Első vagyok, de már csak rávezetlek. Próbálj meg háromszögekben gondolkodni a második példánál, szögfüggvényt kell majd használnod a folyón átkelő ember útjainak a kiszámításához. Sok sikert!
2010. okt. 4. 20:13
 7/7 anonim ***** válasza:

A válaszaidból látszik, amire kíváncsi voltam:


„1, megtett út és az idő hányadosa.”


Jól bemagoltad, de nem érted igazán.


„2, 11,25(szerintem)”


Ezt hogyan kaptad? Ez egyébként két szám (11 és 25) vagy egy tizedestört? Mert ugye én két számot kérdeztem, amit a kocsisor megtesz 15 sec és 50 sec alatt. És egyikre sem jó ez a szám.


3, 100m


Igen.


4, ???


Itt ugye az volt a lényeg, hogy ha én is megyek, de az általam előzött kocsisor is halad (nem áll), akkor sokkal többet kell mennem, mire megelőzöm. Erről szólt az első feladat, illetve ennek a pontos mértékéről. És itt ütközik ki az a probléma, hogy magolsz.


Tegyük fel, hogy a két darab 100 méteres kocsisor van egymás mellett. Az egyik áll, a másik pedig fele olyan gyorsan halad, mint én. Én megyek közöttük. Mi fog történni 100 méter múlva? Lehagyom az álló kocsisort, de a mozgó velem együtt mozgott, csak lassabban. Mivel fele a sebessége, ezért amíg én megtettem a 100 métert, addig a kocsisor is megtett 50 métert, ezért most a közepe van mellettem, vagyis 50 méterre vagyok a végétől. De mire megteszem az 50 métert, addig a sor is halad 25-öt, azaz megint nem érek a végére. Pontosan 200 métert kell tennem (az elindulástól mérve), hogy a második sort is lehagyjam. Viszont ha egymással szemben mozognánk, akkor nekem 66,66 métert kéne megtennem, a kocsisor ezalatt (velem szemben) megtenne 33,33 métert, azaz nem egészen 67 méter alatt elérném a végét.


Ez volt a lényege a motoros karavános kérdésnek. Nézzük a folyósat. Szerinted mit jelent ez a mondat?


„a másik a folyó sodrásával bizonyos mértékig szemben úszik úgy, hogy eredő sebessége mindig merőleges legyen a partra”


Hogy magyaráznád ezt el más szavakkal?


A legjobb lenne ha rajzolnál egy ábrát, és feltennéd a kepfeltoltes.hu-ra, hogy lássuk, hogy állnál neki a feladatnak.

2010. okt. 4. 21:31