Hogyan kell kiszámolni, vagy egyszerusiteni ezt:5/5^-4 ?


2023. febr. 1. 19:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha így gondoltad, akkor

5/5^(-4)=5^(1-(-4))=5^5=3125

2023. febr. 1. 19:33
 2/12 A kérdező kommentje:
Az az 1 az mibol lett?
2023. febr. 1. 19:35
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
5=5^1
2023. febr. 1. 19:36
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

5^-4 az nem más mint 1/(5^4)


vagyis:


5/(1/5^4)


az 5-öt fel lehet írni tört alakban is: 5/1, ez ugyanúgy 5


(5/1)/(1/5^4)


törtet törttel úgy osztunk, hogy a nevező reciprokával szorzunk


(5/1) * (5^4/1)


5/1 az igazából 5, mert csak 1-el osztod el, így az értéke nem változik

5^4/1 pedig igazából 5^4, ugyanúgy itt is csak 1-el osztod el.


vagyis:

5 * 5^4 = 5^5 = 5*5*5*5*5 = 3125

2023. febr. 1. 19:40
 5/12 A kérdező kommentje:

Koszonoom

Es akkor pl 8/5^-3 on az 8*5*5*5?

2023. febr. 1. 19:53
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ugyanezzel a logikával:


5^-3 az 1/5^3


vagyis: (8-at átírjuk tört alakba (8/1))


(8/1)/(1/5^3)


törtet törtel úgy osztunk, hogy a nevező reciprokával szorzunk


8/1 * (5^3)/1


ez ahogy fent írtam 1-el osztás nem számít, így az elhagyható:


8 * 5^3 azaz 8*5*5*5 = 1000

2023. febr. 1. 19:59
 7/12 A kérdező kommentje:
Koszi szépen mostmar ertem :D
2023. febr. 1. 20:22
 8/12 anonim ***** válasza:

Illetve az is jó amit az első írt, hogy (a^n)/(a^m) = a^(n-m) azonosságot használod fel.


Tehát az 5 az felírható 5^1 alakba mert ugye 5^1 az 5


És akkor (5^1)/(5^-4) = 5^(1-(-4)) ami 5^5.


Viszont ez a 2. esetben nem működik, amit az 5-ös kommentben írtál

2023. febr. 1. 20:36
 9/12 anonim ***** válasza:

De!

8/5^(-3)=8*1/5^(-3)=8*5^0/5^(-3)=8*5^(0-(-3))=8*5^3

2023. febr. 1. 20:40
 10/12 anonim ***** válasza:

Ja igen, igaza van a 9-esnek, kicsit érhetőbben leírom magyarázattal.


Ha 8/(5^-3) törtből lehozod a nyolcast, akkor


8*(1/5^-3)


Az 1-et meg átlehet írni 5^0-ra, mert bármi^0 az 1.


Így

8*((5^0)/(5^-3))


És ekkor a törtes részre lehet alkalmazni az azonosságot:


(5^0)/(5^-3) = 5^(0-(-3)) ami 5^3


És ugye ez meg volt szorozva 8-al, tehát az egész így néz ki:


8*5^3

2023. febr. 1. 20:57
1 2