Mattan141 kérdése:

A következő statisztika feladatnak mi a megoldása?

Budapesten a ködös nap valószínűsége decemberben 47%. 42 db decemberi anticiklon centrumú helyzet napjai közül 33 volt ködös. Kimutatható-e, hogy a köd bekövetkezése szigni fikánsan nagyobb az említett makroszinoptikus (anticiklonáris) helyzetekben? (Hipotézis-vizsgálat kon fidencia-intervallummal, d = 1,96)

2023. jan. 15. 12:15
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A hipotézis-vizsgálat célja az, hogy meghatározzuk, hogy a köd bekövetkezése szignifikánsan nagyobb-e az anticiklonáris helyzetekben, mint az általános esetekben.


A null hipotézis az, hogy a köd bekövetkezése nem függ az anticiklonáris helyzettől, azaz P(köd|anticiklon) = P(köd).


Az ellenkező hipotézis az, hogy a köd bekövetkezése függ az anticiklonáris helyzettől, azaz P(köd|anticiklon) > P(köd).


A konfidencia-intervallumot a binomiális eloszlás szerint számíthatjuk ki. A konfidencia intervalluma:

P(köd|anticiklon) = 33/42 = 0,7857

(1-p) = (1-0,7857) = 0,214

z = (p - P) / sqrt(P(1-P)/n)


z = (0,7857 - 0,47) / sqrt(0,47(1-0,47)/42) = 2,9


A konfidencia intervalluma (0,7857 - 0,0236, 0,7857 + 0,0236)


A konfidencia intervallum alatt a null hipotézis értéke (0,47) van, tehát a null hipotézist elutasítjuk. Azt jelenti, hogy a köd bekövetkezése szignifikánsan nagyobb az anticiklonáris helyzetekben.

2023. jan. 15. 12:59
 2/2 A kérdező kommentje:

Ez amúgy valami statisztikai próba? Ha igen, akkor melyik?

Egyébként a d=1,96 mire vonatkozik?

2023. jan. 15. 14:18