Ezt a feladatot hogyan kell megoldani?


Ha két hamburgert és egy narancslevet veszek, akkor az 1000 Ft-omból ugyanannyi marad meg, mint amennyi hiányzik az 1000 Ft-omhoz, ha három hamburgert és egy narancslevet veszek. Két hamburger és két narancslé ára 1100 Ft.


Mennyibe kerül egy hamburger és mennyibe kerül egy narancslé?



2023. jan. 7. 14:09
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

2h+1n=1000-x (mert vásárlás után x pénzem marad)


3h+1n-x=1000 (mert a vásárláshoz hiányzik x összeg)


2h+2n=1100


legalsóból kifejezhető az egyik ismeretlen a másikkal:


2h+2n=1100 /:2


h+n=550 /-h


n=550-h ezt be tudod helyettesíteni fentre


2h+1n=1000-x --> 2h+1(550-h)=1000-x


3h+1n-x=1000 ---> 3h+1(550-h)-x=1000


egszerűbben:


2h+1(550-h)=1000-x --> 2h+550-h=1000-x --> h+550=1000-x


3h+1(550-h)-x=1000 --> 3h+550-h-x=1000 --> 2h+550-x=1000


megint egyikből kifejezhető a másik:


h+550=1000-x /-550


h=450-x


behelyettesítesz:


2h+550-x=1000 --> 2(450-x)+550-x=1000


egyszerűstünk:


700-2x+550-x=1000


1250-3x=1000 /-1250


-3x=-250 / * (-1)


3x = 250 /:3


x=50


vagyis, ha veszel két hamburgert és egy narancslevet 50 ft marad meg, míg ha három hambi és egy narancslé mellé még 50 ft-ot kell kérni a haveroktól.


egy hambi ára: h=450-x volt, azaz: h=450-50 --> h=400 - ez sem mai feladat már


egy narancslé ára: n=550-h volt, azaz: n=550-400 --> n=150


Ellenőrzés !!!!


1.) 2h+1n=1000-x

2*400+1*150=950

1000-50=950

950=950 - ezidáig jók vagyunk :)


2.) 3h+1n-x=1000

3*400+1*150-50=1300


ez nem lett jó :( és lévén nem vagyok matekzseni (örülök, hogy igáig eljutottam) nem tudom mi a probléma, de aki okosabb és errejár, annak nem kell ennyit körmölnie..


3.) 2h+2n=1100

2*400+2*150=1100

ez is jóó

2023. jan. 7. 14:41
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy hiba biztosan van:


"3x = 250 /:3



x=50"


Ez így nem néz ki túl jól.


De mivel itt nem egész lesz az eredmény, ezért előtte is kell, hogy legyen hiba.

2023. jan. 7. 15:17
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként jellemzően ezek a feladatok sokkal egyszerűbben is megoldhatóak;


"2h+1n=1000-x (mert vásárlás után x pénzem marad)


3h+1n-x=1000 (mert a vásárláshoz hiányzik x összeg)


2h+2n=1100"


A második egyenletben írjuk át a másik oldalra az x-et:


2h+1n = 1000-x


3h+1n = 1000+x, itt a két egyenletet összeadhatjuk:


5h+2n = 2000, átalakítjuk egy kicsit:


3h + 2h + 2n = 2000


Tudjuk, hogy 2h+2n=1100, ezért:


3n + 1100 = 2000, innen 3n=900, vagyis h=300, tehát a hamburger ára 300 forint.


Innen pedig már egyszerű befejezni a feladatot.

2023. jan. 7. 15:29
 4/6 krwkco ***** válasza:
100%

"Ha 2 hamburgert és 1 narancslevet veszek, akkor az 1000 Ft-omból ugyanannyi marad meg, mint amennyi hiányzik az 1000 Ft-omhoz, ha 3 hamburgert és 1 narancslevet veszek."


Ha egyszerre veszem meg ezt a két adagot, azaz 5 hamburgert és 2 narancslevet, akkor pont 2000 forintot költök.


Tudjuk, hogy 2 hamburger és 2 narancslé ára 1100 Ft.

Akkor mennyibe kerül a maradék 3 hamburger?

2023. jan. 7. 15:52
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
köszönöm a javítást, hát én is berozsdásodtam... még jó hogy nem kasszázok :D
2023. jan. 7. 19:17
 6/6 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm Mindenki segítségét!
2023. jan. 9. 22:37