"Adja meg a komplex számok halmazán az összes lehetséges megoldást." (z-2i)(z+2i)=6+2√(3)i Hogyan kellene gondolkodni, hogy megoldásra jussak?


2022. dec. 17. 16:05
 1/5 anonim ***** válasza:

Kibontod a zárójelet:


z^2 + 4 = 6 + 2√(3)i, kivonsz 4-et:


z^2 = 2 + 2√(3)i, gyököt vonsz:


z = √(2 + 2√(3)i)


A gyökvonást annak függvényében tudod elvégezni, hogy mit tanultál (egyenletrendszerrel, trigonometrikus alakból, exponenciális alakból).

2022. dec. 17. 16:18
 2/5 A kérdező kommentje:

Trigonometrikus alakkal hogyan lehet elvégezni a gyökvonást?

(vagy bármelyik másik modszerrel)

2022. dec. 17. 17:01
 3/5 anonim ***** válasza:

Először felírod trigonometrikus alakban:


= 4*(cos(60°)+i*sin(60°)), majd ebből gyököt vonsz Moivre képlete szerint:


2*(cos((60°+k*360°)/2)+i*sin((60°+k*360°)/2)), ahol k=0 és 1, ezeket behelyettesítve kapjuk a két gyököt, így az eredeti egyenlet megoldásait.

2022. dec. 17. 19:58
 4/5 A kérdező kommentje:

Hogyan lehet behelyettesíteni?

Nem ez a végső megoldás?!

(Köszönöm a válaszokat ment a zöld kéz)

2022. dec. 17. 22:32
 5/5 anonim ***** válasza:

Úgy lehet behelyettesíteni, hogy k helyére beírod a 0-t és az 1-et...


Ha k=0, akkor 2*(cos((60°+0*360°)/2)+i*sin((60°+0*360°)/2)) = 2*(cos(30°)+i*sin(30°)) = 2*(1/2 + i*√3/2) = 1 + √3*i


Ha k=1, akkor 2*(cos((60°+1*360°)/2)+i*sin((60°+1*360°)/2)) = 2*(cos(210°)+i*sin(210°)) = 2*(-√3/2 - i*(1/2)) = -√3 - i


Ez a két komplex szám az eredeti egyenlet két megoldása.

2022. dec. 17. 23:34