Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mikor használjuk a határozói...

Mikor használjuk a határozói igenevet, melyik esetben kerüljük?

Figyelt kérdés
2022. dec. 11. 19:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha a cselekvés módját írja le, akkor senkinek semmi problémája vele, pl: Sietve távozott; Fekve evett. Nevetve mesélte; stb.


A nyelvművelők arra szokták felhúzni a szemöldöküket, amikor valaki állapotot ír le vele, mert germanizmusnak vélik, pl.: El lett adva; Ki van írva; Meg van szabva; Le van zárva; stb.

A javaslatuk ezek helyett: Eladták; Kiírták; Megszabták; Lezárták.

Csakhogy, ezek a javaslatok egytől egyig cselekvések, tehát valaki csinált valamit. Ha én nem a cselekvést akarom kidoborítani, hanem az annak az eredményeként kialakuló állapotot, akkor igenis van létjogosultsága a határozói igeneves szerkezetnek, hiszen a mondatpárok jelentése között árnyalatnyi különbség van.

A fenti pédák mindegyikében tárgyas igék szerepeltek, ezeket könnyű átalakítani cselekvő mondattá; de határozói igenév képezhető tárgyatlan igéből is, pl.: A rozsdás anya rá van szorulva a csavarra. Ezt nehéz úgy átalakítani, hogy ne változzon meg a jelentése:

– "A rozsdás anyát rászorították a csavarra" – Dehogyis, senki nem rozsdásan szorította rá!

– "A rozsdás anya rászorult a csavarra" – Nem, nem az anya szorult rá a csavarra, nem az volt a cselekvő, hanem a rozsda akadályozza meg az anya mozgását. Ráadásul, én nem egy évek alatt lezajló cselekvésről, történésről akarok beszélni, hanem egy most is fennálló állapotról.


Másik példa: Meg vagyok rökönyödve!

Ezt sem lehet értelemváltoztatás nélkül átfogalmazni:

– "Megrökönyítettek!" – Na ilyet tényleg senki sem mond…

– "Megrökönyödtem!" – Ez egy pillanatnyi cselekvés/történés, nem fejezi ki az akár hosszabban is elhúzódó, megrökönyödött állapotomat.


Szóval bőven vannak olyan esetek, amiket csak nagyon erőltetetten lehetne átfogalmazni úgy, hogy mellőzzék a határozói igenevet, de cserébe még a jelentésük is eltérjen.


Egy eset van, amikor célszerű mellőzni a határozói igenevet: amikor cselekvést ír le, nem állapotot, pl.:

"A régi ház el lett bontva, az új ház alapja ki lett ásva, aztán a Covid miatt azóta sem lett befejezve."

Ez nyilván egy történet, nem pedig állapotok sorozata: "A régi házat elbontották, az új ház alapját kiásták, aztán a Covid miatt azóta sem fejezték be."

2022. dec. 12. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!