Anyagmennyiséget kell számolni, hogy kezdjek neki?


0,54l desztillált víz sűrűség=1g/cm3)

72 dm3 ammóniagáz (1 mol amómnia 24 dm3)

8cm3 alumíniumkocka (sűrűség=2,7 kg/dm3)

5,4x10(felsőindex)24 db kénatom

58,5 dkg konyhasó előállításához szükséges klórgáz


Kéne segítség, nem tudom hogy kezdjem el a feladatot, valaki elmagyarázná?



2022. dec. 10. 15:21
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

desztvíz: 0.54l = 0,54dl3, ezer a váltószám: 540cm3. 540cm3*1g/cm3=540g. periódus rendszerből meg tudod kukkantani, mennyi a víz moláris tömege: 2db H atom és 1db O atom, azaz 18g/mol. Az anyagmennyiség=tömeg/moláris tömeg: 540g:18g/mol=30mol.

ammónia: ha 24dm3 felel meg 1 molnak, akkor 72:24= 3 mol ammóniagáz.

alumínium: 8cm3=0,008dm3. 2,7kg/dm3*0,008dm3=0,0216kg=21,6g. az alumínium moláris tömegét ismét kikukkantjuk a periódusos táblából: 27g/mol. 21,6/27g/mol=0,8mol.

kén: (szerintem így) avogadro-szám: 6*10^23db atom/mol. 5,4*10^24=54*10^23. egyszerűsítünk a 10^23-mal, és így már tudunk kényelmesen számolni: 54/6=9 mol


A konyhasósat sajnos nem tudom. :c

2022. dec. 10. 15:39
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Sokat segített és még meg is értettem:)
2022. dec. 10. 15:56
 3/4 anonim ***** válasza:

A konyhasó képlete NaCl. Keletkezési egyenlete: 2Na+Cl2=2NaCl

Van 585g só, annak a moláris tömege 58,5g/mol azaz 10 mol só kell. 10 mol sóhoz 5 mol Cl2 (klórgáz kell). Tehát a válasz 5 mol.

2022. dec. 10. 17:03
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2022. dec. 10. 17:34