Egy vizsgált pálinkaminta 40 térfogatszázalék alkoholt tartalmaz. (Az etil-alkohol összegképlete C2H6O, sűrűsége 0,78 g/cm3)
a) Hány cm3 tiszta alkoholt tartalmaz 0,5 dl pálinka?
b) Ez hány gramm alkoholnak felel meg?
c) Mekkora ennek a pálinkának az anyagmennyiség-koncentrációja?
2022. dec. 5. 11:17
2/2 anonim válasza:
a,
v_tiszta_alkohol = 0,5 * 40/100 = 0,2 dl = 20 cm3
b,
m = 20 * 0,78 = 15,6 g
c,
n = 15,6 / 46,07 = 0,34 mol (etil-alkohol moláris tömege 46,07 g/mol)
V = 0,5 dl = 0,05 dm3
c = 0,34 / 0,05 = 6,8 mol/dm3
Remélem nem számoltam el sehol se és jól gondoltam végig