Ez a megoldás jó? Erősítő kimeneti feszültségének számítása.


Azt szeretném tudni, hogy jól számoltam e ki a feladatot, vagy ha nem, tudnátok segíteni a megoldásban? Kicsit bizonytalan vagyok a két megadott ellenállás érték miatt. Találkoztam már hasonló feladattal, de ahhoz nem volt szükség erre a két értékre, ezért nem tudom jól számoltam e.

Köszönöm a segítséget!

[link]



2022. nov. 30. 23:10
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem jól számoltál, de ez talán a feladat nem teljesen egyértelmű megfogalmazása miatt lehetett, én a kérdést így írtam volna:

Mekkora lesz a kimeneti feszültség értéke, ha a bemenetre 200 mV üresjárási feszültségű, 600 Ω belső ellenállású generátort kapcsolunk?

A generátor belső ellenállása sorosan kapcsolódik az erősítő bemeneti ellenállásával. Ezért, ha a generátort rákapcsolod az erősítő bemenetére, akkor annak feszültsége az erősítő bemeneti ellenállása miatt leosztódik, vagyis az erősítő bemenetére nem 200 mV kerül, hanem kisebb.

Ube=Ug·Rbe/(Rbe+Rg)=200·2,8(2,8+0,6)=164,71 mV

Ezt az értéket kell megszorozni az erősítéssel:

Uki=Au·Ube=39,81·164,71=6557 mV=6,557 V

2022. dec. 1. 11:57
 2/3 A kérdező kommentje:
Rendben,így már értem. Köszönöm!
2022. dec. 2. 10:54
 3/3 anonim ***** válasza:

Itt láthatod egy áramkör szimulátorban:

Rg=0 esetén a kimeneti feszültség:

[link]

Rg=600 Ω esetén a bemeneti feszültség:

[link]

A zöld a generátor feszültsége, a piros az erősítő bemenetére, az R1 ellenállásra kerülő feszültség. Látható, hogy az erősítő bemeneti feszültsége a generátor belső ellenállása miatt kisebb a generátor feszültségénél.

Rg=600 Ω esetén a kimeneti feszültség:

[link]

Az erősítést kereken Au=40-re állítottam, így könnyebb számolni. Ha Rg=0, akkor: Uki=Au·Ube=Au·Ug=40·0,2=8 V

Ha pedig Rg=600 Ω, akkor:

Uki=Au·Ube=Au·Ug·Rbe/(Rbe+Rg)=40·0,2·2,8/(2,8+0,6)=6,59 V

2022. dec. 2. 19:50