Zsuzsi_kiss kérdése:

SOS kéne ma éjfélig ez a pár matek feladat, és tényleg probáltam őket megoldani, de sajnos nem megy..nagyon hálás lennék ha valaki segítene!?


1. Béla autóját hajnalban ellopták, és a tolvajok 4 órakor elindultak vele 75 h km átlagsebességgel Hollandiába. Béla értesíti a rendőrséget, így Pityke Őrmester 5 órakor utánuk indul 90 h km átlagsebességgel. Mennyi idő múlva és hol éri utol a tolvajokat?

2. Egy kétjegyű szám egyik számjegye 1-gyel nagyobb a másik kétszeresénél. Ha a számjegyeket felcseréljük, az eredeti szám kétszeresénél 1-gyel kisebb számot kapunk. Melyik ez a szám?

3. Ha egy tört számlálójából 1-et kivonunk, nevezőjéhez pedig 1-et hozzáadunk, akkor értéke 0,5. Ha viszont számlálójához adunk 1-et és nevezőjéből vonunk ki 1-et, akkor értéke 1 lesz. Melyik ez a tört?



2022. nov. 27. 20:27
 1/6 krwkco ***** válasza:
100%

1.

- milyen távol lesznek a tolvajok, amikor Pityke utánuk indul?

- ha a sebességkülönbségük ... km/h, akkor mennyi idő alatt hozza be Pityke ezt az előnyt?

2.

- Felcserélésnél nő a szám értéke, ezért eredetileg a kisebb szám van elöl.

- ennyi elég a próbálgatáshoz: 13, 25 ,37 vagy 49. Melyik a jó?

3.

-"Ha viszont számlálójához adunk 1-et és nevezőjéből vonunk ki 1-et, akkor értéke 1 lesz."

s/b

s+1=b-1. Ebből kifejezhető pl. b.

A másik szabály segítségével megkapható s.

2022. nov. 27. 20:41
 2/6 anonim ***** válasza:

Máskor állj neki időben szerintem, és próbáld meg magad megcsinálni, mert ha más megcsinálja akkor nem fogsz fejlődni. De a megoldásokat elküldöm.


1. feladat


v = s/t -> s = v*t


75 * (t+1) = 90 * t -> t = 5


tehát 5 óra múlva éri utol az őrmester, tehát 10 órakkor.


2. feladat


Eredeti szám = 10x + y


Felcserélt szám = 10y + x


y = 2x + 1


(10x + y) * 2 - 1 = 10y + x


Két egyenlet tehát:

1. egyenlet: y = 2x + 1

2. egyenlet: (10x + y) * 2 - 1 = 10y + x


2. egyenletbe az első behelyettesítése

(10x + 2x + 1) * 2 - 1 = 10 * (2x + 1) + x

(12x + 1) * 2 - 1 = 10 * (2x + 1) + x

24x + 1 = 21x + 10

3x = 9

x = 3


y = 2x + 1 = 2 * 3 + 1 = 7


tehát a szám 37.


3. feladat


1. egyenlet: (x-1)/(y+1) = 1/2

2. egyenlet: (x+1)/(y-1) = 1 -> x = y-2


(y-2-1)/(y+1) = 1/2

(y-3)/(y+1) = 0,5

y-3 = 0,5y + 0,5

0,5y = 3,5

y = 7


x = y-2 = 7-2 = 5


tehát ez a tört 5/7



Egyik feladatnál se csináltam ellenőrzést, az még meg kell majd csinálnod, de szerintem jól számoltak ki a feladatokat.

2022. nov. 27. 21:04
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettő válaszolónak! Legközelebb neki állok időben, igazad van!
2022. nov. 27. 21:34
 4/6 anonim ***** válasza:
Szivesen máskor is.
2022. nov. 28. 07:31
 5/6 krwkco ***** válasza:
Meg tudtad volna oldani az első hozzászólás alapján is?
2022. nov. 28. 07:45
 6/6 anonim ***** válasza:
Bocsi, hogy megválaszoltam neki, amikor elkezdtem írni a válaszokat akkor még te nem kommenteltél😅. Többet tanult volna abból ha a te kommented alapján jön rá a helyes megoldásokra.
2022. nov. 28. 15:38