2022. nov. 27. 20:26
 1/3 Silber ***** válasza:

Protonleadás?

HNO3 -> H+ + NO3-

2022. nov. 27. 20:34
 2/3 anonim ***** válasza:

Mondjuk az elég fontos reakciója, hogy feny hatására elbomlik nitrogén-dioxidra és oxigénre.


Az is elég fontos, hogy a szerves vegyületeket erősen oxidálja. Az is, hogy híg oldata a platina és arany kivételével mindem fémet felold, méghozzá úgy, hogy a negatív standartpotenciálúakkal fém-nitrárokat képez hidrogén-gáz fejlődése közben; a pozitív standartpotenciálújakkal pedig fém-oxidokat képez, amiket felold.


Az is elég fontos, hogy tömény oldata passziválja a fémek többséget

2022. nov. 27. 20:37
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Gimis kémiához kb ennyi kell, bár lehet valamit kihagytam


Hő és fény hatására ez a reakció játszódik le, pont ezért tárolják barna/sötét üvegben

4 HNO3 = 2 H2O + 4 NO2 + O2


A legtöbb fémmel is reagál:

Mg + 2 HNO3 = Mg(NO3)2 + H2

Zn + 2 HNO3 = Zn(NO3)2 + H2


Koncentráció függése hogy NO vagy NO2-t képződik túlsúlyban (de igazából nitrogén-oxidok keveréke képződik), én nitrogén-monoxidra rendeztem.

3 Cu + 8 HNO3 = 3 Cu(NO3)2 + 2 NO + 4 H2O

3 Ag + 4 HNO3 = 3 AgNO3 + NO + 2 H2O


Sok fém-oxiddal is reagál: TiO2, SnO2, As2O5

SnO2 + HNO3 = Sn(NO3)4 + H2O


Fontos megjegyezni, hogy Cr, Fe, Al, Ni, Co-t a híg salétromsav oldja, de a tömény nem. Tömény salétromsav egy fém-oxid réteget képez a fémem, ami megóvja a fémet a további oxidációtól.


Grafitot is elbontja, (itt is nitrogén-oxidok keveréke képződik)

C + 4 HNO3 = CO2 + 4 NO2 + 2 H2O


Szerves kémiában is gyakran használják, főleg nitro csoport bevitelére pl.

TNT gyártása: toluol + 3 HNO3 = trinitrotoluol + 3 H2O

2022. nov. 27. 21:28