Tudnátok segíteni ennek a műveleti erősítős feladatnak a megoldásában?


Órán nem igazán mutatott képleteket hozzá a tanár, nem tudom hogyan kellene nekikezdenem a feladatmegoldásnak, ugyan a működését elmondta, de nem igazán sikerült megértenem. Köszönöm előre is a segítséget!

[link]



2022. nov. 24. 11:33
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

a) A műveleti erősítők bemeneti ellenállása nagy, ezért az egész áramkör bemeneti ellenállása jó közelítéssel egyenlő R1-gyel.

Au=24 dB a visszacsatolt erősítő megkívánt erősítése. Ez átszámolod „normál” értéke, ennek alapján: Au(dB)=20·lgAu. A visszacsatolt erősítő erősítése Au=1+R3/R2. Au-t és R2-t megadták, ebből kell kifejezni az R3-at.

b) Ebben nem vagyok biztos, de talán így jó lesz. Auo=110 dB, ez a műveleti erősítő nyílthurkú (negatív visszacsatolás nélküli) erősítése, ilyenkor a felső határfrekvenciája fo=10 Hz. Ez elvileg a visszacsatolt erősítőnél a visszacsatolás nélkülihez képest a negatív visszacsatolás mértékével növekszik. A negatív visszacsatolás mértéke: E=Auo/Au.

c) Az erősítést megadták Au=24 dB, A bemeneti feszültség csúcstól csúcsig vett értéke Ube=470 mV. A kimeneti feszültség ennél az erősítés mértékével nagyobb: Uki=Ube·Au. Mivel a kimeneti feszültség effektív értékét kérik, ezért az eredményt vagy már az elején a bemeneti feszültséget osztod √2-vel.

C1 és C2 kondenzátorokról semmit nem adtak meg, ilyen esetben az feltételezhető, hogy azok a vizsgált frekvenciatartományban váltakozóáramú szempontból rövidzárnak tekinthetők.

Próbálj meg ennek alapján hozzákezdeni, aztán, írd meg, meddig jutottál, ha nagyon nem megy segítek.

2022. nov. 24. 15:52