Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a megoldás? (nyelvtan...

Mi a megoldás? (nyelvtan mondat elemzés)

Figyelt kérdés

Szóval nyelvtan mondat elemzésből pénteken írunk. Itthon gyakorolok és szülőkkel javíttatom ki de nem mindenben értünk 1et és vannak dolgok amiket ők már elfelejtettek ebből az anyagból. Sok példát megoldottam magamtól és most azokat írom ki amiket nem tudok biztosan.


Szeretek zenét hallgatni.

-Mit állítok? Szeretek (Állítmány)

-Mit szeretek? Hallgatni (Alany)

-Mit? Zenét (Tárgy) Apám szerint ez nem jó és én sem vagyok biztos benne de az fix, hogy a "szeretek" szó az állítmány, a zenéT nekem tárgynak tűnik, de mi az a "hallgatni"?

Mit szeretek? Zenét hallgatni? És akkor rejtett alany és tárgy?


Második problémám.

Nehéz ötven kilót felemelni.

-Mit állítok? nehéz (állítmány) most azt nem tudom, h az "ötven kilót" az tárgy, alany, vagy külön-külön egy minőség jelző és egy tárgy? És a felemelni az az alany?


harmadik:(

Láttam egy szőke csajt az utcán.

-Mit állítok? láttam (állítmány és ez tuti:) )

-Mit láttam? egy szőke csajt? (alany) VAGY

-Mit? csajt (tárgy) Milyen csajt? szőke -> csajt (minőség jelző a szőke) Mennyit? egy -> szőke csajt (mennyiség jelző az egy)


Kérlek segítsetek és elemezzétek nekem!

ui.: ez nem házi feladat, hanem gyakorlás csak senki nem tudja normálisan ellenőrizni:D Illetve h a a mondat elemzésemben láttok valami hibát akkor azt írjátok meg nekem és javítsátok ki!

Kérem csak olyan írjon aki tuti, hogy jól tudja és tudja. Tehát "lehet" et létszi ne írjatok!

Köszönöm szépen!


2010. szept. 29. 20:24
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

Szeretek zenét hallgatni.

-Mit állítok? Szeretek (Állítmány)

-Mit szeretek? Hallgatni (Alany)

-Mit? Zenét (Tárgy) Apám szerint ez nem jó és én sem vagyok biztos benne de az fix, hogy a "szeretek" szó az állítmány, a zenéT nekem tárgynak tűnik, de mi az a "hallgatni"?

Mit szeretek? Zenét hallgatni? És akkor rejtett alany és tárgy?



Szeretek hallgatni ez az Állítmány

Mit szeretek hallgatni? Zenét ez a tárgy

Ki én az alany ami rejtett:)

2010. szept. 29. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Első vagyok a többit ennek analógiájára meg tudod csinálni.
2010. szept. 29. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%

harmadik:(

Láttam egy szőke csajt az utcán.

-Mit állítok? láttam (állítmány és ez tuti:) )

-Mit láttam? egy szőke csajt? (alany) VAGY

-Mit? csajt (tárgy) Milyen csajt? szőke -> csajt (minőség jelző a szőke) Mennyit? egy -> szőke csajt (mennyiség jelző az egy)


Állítmány: láttam

Kit : csajt tárgy

Alany én láttam

Milyen szőke min jelző

Mennyi egy mennyiség jelző

Hol az utcán jelző hely meghat

2010. szept. 29. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, de szeretek hallgatni? Most akkor két alany van egy mondatban (ami összefügg) mert az 1ik az elején, a másik a végén van. Ezt most ágrajzban hogyan tudnám megcsinálni?
2010. szept. 29. 20:35
 5/6 anonim ***** válasza:
0%
Nem két alany hanem állítmány van.. mert az igenevekkel gy van
2010. szept. 29. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Úristen, ennyi hülyeséget már rég olvastam! Kezdve az utolsó válasszal! A helyet jelzővel fejezzük ki? Te jó ég, te még nem hallottál a helyhatározóról?

Kérdező! És a többiek. Miből gondolod, hogy az alany mit kérdésre felel? Nem inkább ki? mi? kérdésre? Melyik mondatrész felel a mit? kérdésre, na melyik? A TÁRGY! Vagyis a hallgatni az bizony tárgy. Meg a zenét is tárgy, mert az is a mit? kérdésre felel.

Mit állítunk? nehéz. Mi nehéz? felemelni- ez az alany. Mit nehéz felemelni? kilót - tárgy. Hány kilót? 50 - ez a mennyiség (nem minőség) jelző.

egy szőke csajt: ez nem számnév, ez névelő. A névelő nem mondatrész. És főleg: a KIT láttam nem alany, az alany én vagyok, csak nincs kimondva. kit, mit kérdésre TÁRGY!!! Ajánlom figyelmedbe a nyelvtankönyvedet még egy fordulóra!

2010. szept. 29. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!