Kémia, oldódás. Segítség kéne?


100 gramm vízben feloldunk 50 gramm rézgálicot. Hány tömegszázalékos réz-szulfát oldatot kapunk?


!!! Rézgálic = kristályvíztartalmú réz-szulfát; képlete: CuSO⁴.5H²O !!!



2022. nov. 20. 12:21
 1/3 anonim válasza:

100g/50g=0.5

50 szazalek

2022. nov. 20. 20:13
 2/3 Z003 ***** válasza:

@1-es Értetted is a kérdést vagy csak beírtál valamit? A 100g a víz, nem az oldat tömege, az 50g a réz-szulfát + kristályvíz tömege, nem pedig a valós oldott anyag mennyisége.


Először ki kell számolnod hogy az 50g vizes réz-szulfát hány gramm vizet tartalmaz. A vízmentes réz-szulfát M. tömege:159,609 g/mol, a vizesé 249,69 g/mol. Tehát 249,69g vizes réz-szulfátban 90g víz van, ebből felírható egy aránypár.

Ha 249,69g vizes réz-szulfátban 90g víz van, akkor 50g-ban mennyi?

(50*90)/249,69= 18,02g víz van az 50g kristályvizes réz-szulfátban.


Tehát van 100+18,02g vizünk és 31,98g réz-szulfátunk. Innentől kezdve meg csak egy sima tömegszázalékos oldat számítás.

(100*31,98)/150= 21,318

Tehát 21,318%-os az oldatunk.

2022. nov. 20. 23:38
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. nov. 21. 07:41