Amikor ábrázoljuk a kémiai kötést, honnan tudom hogy az elektronokat, elektronpárokat hogyan kell felrajzolni? Fejből kell tudni?

2022. nov. 6. 22:05
 1/1 anonim ***** válasza:
100%
Részben igen, de a periódusos rendszer is segíthet kitalálni, hogy egy elem hány vegyértékű, és akkor a kötés hányszoros. Alapesetben egy elem annyi vegyértékű ahányadik főcsoportban van és/vagy annyi amennyi hiányzik a 8. főcsoporthoz. Például a kalcium a második főcsoportban van, és ezért 2 vegyértékű, de az oxigén a 6. főcsoportban van, és ezért az is 2 vegyértékű, mert 8-6=2, a nitrogén meg a foszfor az 5. főcsoportban van, és lehetnek 5 vegyértékűek is, meg 3 vegyértékűek, ahol a 3 az úgy jön ki, hogy 8-5=3. Ugye a 8. főcsoportban a nemesgázok vannak, amelyek vegyérték-elektronhéja telített, így azokhoz akarnak hasonlítani a többi elemek is, ezért vagy leadnak annyi elektront, amennyi a külső héjukon van, és az ugye annyi ahányadik főcsoportban vannak, vagy felvesznek annyit, hogy nekik is 8 külső elektronjuk legyen az meg 8-annyi ahányadik főcsoportban vannak. Persze ez csak az ionos kötéseket magyarázza, de kovalens kötésekben is ugyanennyi vegyértékűek szoktak lenni. Mondom: alapesetben. Mert például a kén, ami szintén a 6. főcsoportban van (az oxigén alatt) így csak 6 (SO3) és 2 (H2S) vegyértékű lehetne, de lehet 4 (SO2) is, és ezt már fejből kell tudni. Illetve a nitrogén is lehet 1 (N2O),2 (NO), sőt 4 (NO2) vegyértékű is a 3 (NH3) és az 5 (N2O5) mellett. Illetve ezzel a módszerrel a mellékcsoportok elemeinek vegyértékeit nem lehet kitalálni, tehát például hogy a vas hány vegyértékű (2,3, sőt 6 is lehet). Illetve az még fontos, hogy az első 3 főcsoport elemei felvenni nem tudnak elektront, tehát a kalcium csak 2 vegyértékű lehet 8-2=6 NEM! Az alumínium a 3. főcsoportban csak 3 vegyértékű lehet 8-3=5 NEM! A 4. főcsoport mindkét irányban 4 vegyértékű lehet, és az 5. már lehet 5 és 3 is. A 6. lehet 6 és 2 is, és a 7. ahol a halogének vannak alapesetben 1 vegyértékű, mert 8-7=1, de például a klór ezen kívül lehet 3,5, sőt 7 vegyértékű is (klórossav: HClO2, klórsav: HClO3, perklórsav: HClO4). Nem tudom biztosan, hogy a kérdésed erre irányult-e, és arra válaszoltam-e, amire szeretted volna, ha nem, akkor írj nyugodtan, és igyekszem még segíteni.
2022. nov. 6. 23:55